От 6 до 25 юни в Националния исторически музей в София можете да посетите изложбата „Здравей, името ми е Тирана!“. Тя е част от Седмицата на Албания в София, организирана от Посолството на Република Албания.
Благодаря на Националния исторически музей в София за оказаната ни помощ при организирането на тази изложба – каза по време на откриването й посланик Доника Ходжа. Тя е свързана със 105-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Албания и показва връзките между двете държави в продължение на повече от един век. Искам да благодаря и на бившия посланик на България в Тирана г-н Боби Бобев за това, че ни предостави за изложбата своя медал, връчен му от нашия президент за заслуги за развитието на двустранните отношения.
Специален гост на събитието беше директорът на Националния исторически музей в Тирана Дориан Кочи. Посещението му е свързано с подписването на договор за сътрудничество между двете научни институции – „така общата ни работа няма да остане свързана само с настоящата изложба, а ще продължи и в бъдеще във всички възможни сфери – музеология, археология, научни изследвания, обучения и т.н. – каза в интервю за Радио Българя Дориан Кочи.
Що се отнася до експозицията, то тя показва развитието на столицата ни – Тирана, която според съществуващите документи е основана през 1614 година., но археологическите находки показват, че на мястото й е имало селище още през VI век – продължи директорът на албанския исторически музей - Затова първата фотография показва мозайка на вила от този период.
Снимките представят развитието на града предимно през ХХ век. Всички те са черно-бели, като идеята е посетителят да възприеме в сравнителен план миналото на града с неговото настояще, едно своеобразно антропологическо пътешествие във времето. Това е една изложба-покана за българската публика – да заповяда и да посети Тирана и не само нея, но и цяла Албания – каза Дориан Кочи.
До 25 юни софиянци и гости на столицата ни могат да видят „Здравей, името ми е Тирана”, както и множество документи, свързани с българо-албанските дипломатически отношения през последните 105 години, а следващата стъпка в сътрудничеството между двата музея е съвместна изложба в Тирана.
Снимки: БТА
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" отбелязва 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно ( без инструментален съпровод) и..
Актьорът Явор Милушев получава наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър. Това съобщиха от Съюза на артистите в България. Той е познат..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред..
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика,..