Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 юни – Световен ден на бежанеца

Снимка: БГНЕС

През 2018 година броят на бежанците е достигнал 25,9 милиона в световен мащаб – се казва в годишния доклад „Глобални тенденции” на Агенцията на ООН за бежанците. Сухата статистика за България показва, че през миналата година закрила са потърсили 2 536 лица, а само до април т.г. броят им е 416. Зад всяка цифра обаче стои човешки живот, съдба, мечти.

В българското общество битуват страхове, които са причина за различни стереотипи и дори митове, свързани с бежанците – казва Борислав Грозданов от Агенцията на ООН за бежанците в България. – Всяка година правим представително проучване сред българското общество за нагласите към бежанците и хората, търсещи закрила. На базата на проучването ни от 2018 г. мога да кажа, че един от основните страхове е свързан с престъпността и тероризма, но за последните 5 години няма случай на бежанец, който да е свързан с подобен акт в България.

С какво се сблъскват бежанците и какви усилия се полагат за по-лесната им адаптация?

Пред всеки търсещ закрила стои предизвикателство: той не знае езика ни, не познава държавното устройство. Ние работим в посока на това той правилно да се адаптира, направили сме филми, които са преведени на всички езици на настанените, които показват, какво трябва да се знае за страната, културната ориентация и за процедурата, която преминават, осигурили сме и обучение по български език – обяснява Янита Манолова, директор на Дирекция „Социална дейност и адаптация” в Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет (ДАБ при МС). – Процедурата трае между 3 и 6 месеца. След третия месец получават документ, с който могат да бъдат наети на пазара на труда. Информираме ги за възможностите, които се предоставят, в зависимост от компетентността, образованието, професионалния стаж и желанието им да работят в която и да е област.

Една от приоритетните области в работата на ДАБ са децата. За нас е изключително важно децата да знаят български език и да се образоват – подчертава Янита Манолова. В центровете на ДАБ са обособени специални стаи, в които децата могат да споделят своите притеснения и желания, изградени са и „сигурни зони” с 24-часово присъствие на психолози, педагози и социални работници.


Партнираме си с други ведомства и НПО. Ежегодно участваме в конкурса „С очите си видях бедата” на столична дирекция „Пожарна безопасност”, имаме подписани договори със Софийския университет и Нов български университет. Бежанците са хора, които бягат заради въоръжен конфликт или по друга причина, търсейки по-добър живот. И ние правим всичко необходимо, за да покажем нашето гостоприемство и толерантност – категорична е Янита Манолова.


Нашата мисия е да отбележим този ден и да покажем съпричастност към хората в нужда, да изкажем нашето уважение към смелостта им да напуснат домовете си и да поемат към непознатото. Ние не го наричаме празник, защото не празнуваме това, че хората са бежанци и това, че има бежанци по света – подчертава Мартина Райчинова от „Каритас“. – Днес искаме да покажем смелостта и на децата в тези трудни моменти, да ги накараме да се почувстват горди от това, което са постигнали. Подготвили сме и няколко видеа с истории на хора, които вече са се интегрирали в България.

Интересни събития е подготвила и Агенцията на ООН за бежанците.

Стартираме кампания, която ще предостави информация и любопитни факти, свързани с бежанците – обяснява Борислав Грозданов. – Официално откриваме интерактивна фотоизложба на Николай Стоянов и Фани Бъчварова „Самоличност“ (Identity) с истории на 10 бежанци и хора, търсещи закрила, от Сирия, Ирак, Афганистан, Иран и Мали. Благодарение на мобилно приложение снимките оживяват във видеоразказ, и човекът от фотографията споделя кой е, откъде идва, защо иска да остане в България, какви са мечтите и амбициите му. Когато се вгледаш в техните истории, осъзнаваш, че има много общи неща между нас и тези хора, които бягат от война и конфликти.

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 20 юни до 4 юли в галерия „Ракурси“ в София, ул. Хан Крум № 4. Вход свободен.

Снимки: ДАБ при МС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Андрей Ковачев

Страните от Западните Балкани трябва да си напишат домашното, ако искат да влязат в ЕС

Не е необходим посредник за отношенията между България и Северна Македония , каза пред БНР евродепутатът Андрей Ковачев по повод предложението на унгарския премиер Виктор Орбан да посредничи между София и Скопие. Служебният премиер заяви, че..

публикувано на 29.09.24 в 13:54

Димитър Главчев свиква извънредна среща за извеждането на българите от Ливан

На среща в Министерския съвет, свикана от служебния премиер Димитър Главчев, ще бъдат обсъдени мерките, които страната ни предприема за безопасното извеждане на българите от Ливан, съобщи правителствената пресслужба. Ще участват представители на..

публикувано на 29.09.24 в 11:26

В Сърбия арестуваха един от най-големите наши контрабандисти

Никола Николов - Паскал, смятан за един от най-големите контрабандисти, е арестуван в Сърбия при съвместна акция на българските и сръбските специални служби. Шефката на Агенция “Митници” е задържана за 72 часа Съдът остави в ареста..

публикувано на 29.09.24 в 10:53