Възможно ли е да уловиш риба в центъра на София? Отговор на този въпрос дават влогърите от Twitch Fishing. Младите спинингисти практикуват стрийт-фишинг, или риболов в градска среда, който не е популярен в България, за разлика от Румъния, където се провеждат състезания, или Франция, където този вид риболов е популярно хоби и развлечение вече 10-15 г.
Веднъж решихме да пробваме да хванем пъстърва в една от реките, минаващи през центъра на София – спомня си Михаил Петров, основател на видеоканала. – Имахме информация от не много достоверни източници, че рибата слиза по реката надолу. И още с първото хвърляне хванахме голяма пъстърва, запалихме се и сега практикуваме риболов в градска среда, опитваме нови места, проверяваме дали има риба там.
В София има няколко градски езера, през българската столица минават седем реки, слизащи от планината Витоша, а една от тях тече под НДК в центъра на града. И да, там също се среща пъстърва.
Когато хората чуят или видят пъстърва в смятаните за доста мръсни канали на София, те изключително много се изненадват. Рибата живее в чиста вода, но явно се е приспособила да оцелява и в мръсна, защото в реките в столицата се вливат канали от доста квартали и водата е безкрайно замърсена. Не препоръчвам на никого, дори и да хване риба тук, да я яде, тъй като тя се храни с отпадъци. В София от хищните риби се среща щука (Esox lucius), пъстърва (Salmo trutta), костур (Perca fluviatilis), от мирните – лин (Tinca tinca), червеноперка (Scardinius erythrophthalmus), мренки (Barbus barbus). Има разнообразие, но рибите се срещат доста рядко – подчертава Михаил.
Причина за това запознатите откриват в обезрибяването на водоемите в България. В продължение на 20-30 г. риболовът е безразборен, а използването на мрежи и електрически устройства довежда рибарството до това състояние. За радост, през последните 4-5 г. популярност набира практиката „Catchandrelease” или „Хвани и пусни”. Мода ли е това?
Да, опитваме се да го въведем като мода – отговаря Михаил Петров. – Едва 5-10% от рибарите връщат рибата във водата. При спинингистите, които ловят на изкуствени примамки, този процент е 50-60 %, при мухарите е още по-голям, те връщат почти всички риби. Но при хората, които ловят на стръв и масовия риболовец рибите се взимат. Много е грешно мисленето: ти щом я пуснеш, някой друг ще я хване. Ако всички разсъждават така, няма да има какво да се лови. Целта е не да се наядеш безплатно, а да отидеш сред природата, да се отпуснеш от забързаното ежедневие. Затова и мотото на канала Twitch Fishing е „Не изяждай мечтите си!”, защото всеки рибар мечтае да хване голяма риба, но ако я изяде, тя няма да стане такава, каквато иска да я хване.
Михаил споделя, че е ловил риба в реки, езера, морета и океани, но въпреки това му доставя удоволствие да го прави в града:
Много хора се чудят каква е тръпката от този риболов. Но за мен е нещо уникално, защото хващаш риба там, където другите мислят, че няма дори жаби – обяснява той. – Най-големите риби, които съм ловил в градска среда, са щука около 2 кг, и пъстърва 1,5 кг и с дължина над 50 см.
Това се смята за много добро постижение, имайки предвид къде са уловени. А преди 2 седмици хванах сом-албинос – бял, с розови очи, тежеше около 2 кг. За първи път видях такъв, и всъщност това беше най-голямата изненада, която съм хващал в градска среда – споделя Михаил.
Кои са другите тайни на градския риболов?
Упоритост, упоритост и да не ви е срам да влезете с въдица в градската среда – казва Михаил. – Препоръчвам риболова на младите хора, които стоят нон-стоп пред компютрите или се занимават с друг вид вредна дейност. Това е удоволствие и голям спорт, разтоварва и е доста полезно за физическата активност. Не изяждайте мечтите си и нека има повече риби, които да ловим!
Снимки: личен архив
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..
Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..
По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход. Румъния е подкрепила..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..