Музика, кино, танц – освободени от академичните си рамки, като моментен импулс и вдъхновение. Това ни предлага шестият фестивал “180° – лаборатория за иновативно изкуство”, който ще събере млади творци от цял свят.
Фестивалът, който носи в себе си експерименталния подход и изследва непознати модели на изразяване, тази година ще премине под знака на 100-годишнината от основаването на “Баухаус” – художественото училище в Германия, превърнало се в център на модернизма през първата половина на миналия век. В седмицата между 20 и 26 юли в столицата артистите ще подчинят изявите си на абстрактната тема “Форми”.
За мен беше много важна тази тема – не само поради факта, че се навършват сто години от създаването на движението “Баухаус” – казва Александър Хаджиев, артистичен директор на фестивала. – Просто преди един век се е разгръщала революцията в сценичното изкуство. И се запитах защо днес то все още изглежда толкова футуристично и авангардно и какво предизвиква “Баухаус” сто години по-късно. Именно това ще бъде нашата цел – заедно с гостите да открием отговорите на тези въпроси, ако изобщо е възможно. Нашият принос ще бъде да се опитаме да пресъздадем атмосферата на “Баухаус”, за да може артистите да живеят във футуризма, със свалени филтри и предразсъдъци – колкото и да е трудно в днешно време, и да получат своята свобода.
Фестивалът ще бъде открит с риалити шоуто “180°Tonight Show“, в което ще провокираме попкултурата и ще представим съвременното изкуство на нашите артисти, по думите на организатора. Традиционният конкурс за късометражен ням филм пък ще бъде отворен както към професионалисти, така и към любители.
Това, което за сто години се е променило в нямото кино, е че филмите стават все по-абстрактни – смята Александър Хаджиев. – А това дава възможност на музикантите, съпровождащи творбите на живо и импровизиращи със своите инструменти, да бъдат по-креативни.
Кои ще бъдат звездите на фестивала?
Всички музиканти идват от различни сфери, но главно от тази на съвременната музика – казва още Александър Хаджиев. – Академията на Ensemble Modern ще дойде за втори път у нас, този път с всичките си 14 души от над 10 страни.
Ще участват флейтистката Сабине Фогер, която се занимава и с електронна музика, цигуларката Биляна Вучкова, кларинетистът Ричард Хейнс, композиторите Николъс фон Ритер и Милен Апостолов.
Имаме също така артисти от сферата на танца и пантомимата – Петра Пеларова и Момце Гардо, от експерименталната режисура – Флорънс Рукщул, студенти и абсолвенти от художествената академия. Всички те нямат предварително подготвена програма и в рамките на седмица трябва да решат какво ще изпълнят заедно с останалите артисти. Така че ще бъде експериментално, интересно и уникално.
В този дух Ансамбълът на академията на Ensemble Modern ще превърне сградата на Гьоте институт в София, където някога се е помещавала консерваторията, в музикална лаборатория. В нея музикантите ще осъществят интердисциплинарни връзки с български артисти и възпитаници на художествената академия.
Равностойна ли е партията шах, когато от едната страна на дъската застане публиката, а от другата артистите – с отговора на този въпрос ще завърши фестивала за експериментално изкуство. Изпълнителите ще се откажат от обичайния контрол, който упражняват по време на своите художествени изяви, и ще отстъпят “властта” на зрителите, за да създадат един неповторим пърформанс.
Снимки: личен архив
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата на нощна София", която се открива на 16 януари в сърцето на града – в новото пространство на..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и десетилетия. Причината за това не е свързана нито с новите технологии и изкуствения интелект, нито с..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Българският филм "Не затваряй очи" е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ, съобщи БТА, като се позова на продуцентите. Продукцията е..
Фестивалът Sofia MENAR представя филми, посветени на изкуството, в селекция, озаглавена MENARt (MENAR+Art), съобщава БТА. На 25 януари, в..