Седемнайсет годишната Селин Али е световна шампионка по ловна стрелба, дисциплина „Трап“ при девойките. Израснала в семейство на ловци, тренирала различни спортове, пълна отличничка в училище, спортистката от град Айтос се отличава с упоритост и голям спортен хъс.
Свързахме се с нея ден след като се върна от състезанията в Италия и Германия. Умората и вълненията все още ѝ личаха. На въпроса „Как завоюва големия успех?“, младата спортистка спокойно отговаря:
Това, което постигнах там са резултати, каквито постоянно правя на тренировки. На състезание е много по-трудно, защото има притеснение, има много вълнение, които пречат. Много се гордея със себе си, че постигнах тези резултати по време на такова голямо състезание. И че се справих със всичките тези вълнения и чувства именно на тази голяма световна сцена.
Това не ни беше първото състезание с Иван Георгиев. Преди това също сме участвали като смесена двойка на две - три състезания, така че сме свикнали един с друг. Преживяването беше много добро. До последната серия не се знаеше дали ще влезем на финала и дали ще се борим за медал. Но стана така, че последната серия ни беше решаваща. Там се справихме най-добре и се класирахме за финал където заедно с испанците стреляхме за бронзовия медал. Спечелихме го с доста панички преднина пред испанските състезатели.
Броени дни след златния и бронзов медал в Италия, Селин продължава с победите и на Световното първенство за младежи в германския град Зул. Там печели сребърен медал.
Как е открит талантът ѝ – обяснява Ниязи Мехмед, който е баща и личен треньор на състезателката:
Съвсем случайно, когато беше на 12 години. Реших да отида до стрелбището да пострелям преди ловния сезон и я взех с мен, за да не е самичка вкъщи. Един бивш състезател предложи да я пробваме. Опитах да го убедя, че тя не е държала пушка, не исках да стреля. Бях я възпитал да не се доближава до оръжие. Но взе пушката и при първите 6-8 панички, които ѝ пуснаха, тя удари 5-6.
Този момент е решаващ за Селин и баща ѝ. След това момичето продължава да тренира стрелба и бързо стига до първите състезания.
Беше на 12, когато взе в ръката си за първи път пушка. На 13 години ходехме на международни участия, разказва бащата на Селин. – На 14 участвахме на световно и няколко международни състезания, след което тя стана „Майстор на спорта“, което е прецедент за България – сред девойките и жените никой не беше постигнал този успех дотогава. На 15-годишна възраст беше пета в Европа, на 16 – осма в света в индивидуалната дисциплина при девойките. Продължихме упорито и тази година дойдоха резултатите.
Какво следва оттук нататък за Селин?
Участие в следващите състезания за жени, не при девойки, и евентуално квота за олимпийските игри в Токио догодина. И ако не стане, да продължим на такова ниво, за да спечелим квота и участие в следващите олимпийски игри. Защото, знаете, на колкото и световни да отидем, олимпийските игри си остават най-важните, казва Ниязи Мехмед. Като баща и личен треньор той е основен мотиватор за Селин – в живота и в спорта:
Той е човекът, заради когото продължавам да правя всичко. Искам да го накарам да се гордее с мен. Още повече като виждам, че имам талант и мога да постигна такива висоти. Като баща и дъщеря ние имаме връзка, която е много трудно да се разкъса, и сме много близко, особено благодарение на стрелбата. И няма как да се предам, казва уверено 17- годишната състезателка по ловна стрелба Селин Али.
Снимки: btvnovinite.bg, gramofona.com и личен архив
Българите в Албания са признати като национално малцинство през 2017 година, но не разполагаме с официални данни за броя им, тъй като окончателни данни от преброяването на населението през миналата година все още не са публикувани. Немалко албанци с..
Той е дете на прехода, роден в края на 1989 година в София. Израснал е с филмите за кунгфу и мистиката на манастира Шаолин в Китай. Пътят му минава през тренировки по айкидо, НАТФИЗ и класа на проф. д-р Александър Илиев, където завършва висшето си..
Човекът е част от обществото и трудно би живял без да общува. Затова грижата за доброто представяне пред другите започва още в ранна възраст, когато се учим да говорим. Всичко започва в семейството, но забързаният начин на живот забавя развитието в..