Българските полярници ще разполагат с нова съвременна научноизследователска лаборатория на Антарктида. Група архитекти, начело с Пенка Станчева, спечелиха международния конкурс за новата база на ледения континент.
Съоръжението ще се разполага на близо 250 кв. м. площ на остров Ливингстън, където се намира българската полярна база, и ще бъде качено на пилони, за да не може буйните ветрове и снеговалежи да го затрупват. С опростените си форми и издръжлива структура новата лаборатория ще бъде сигурен прислон за учените, изследващи климатичните промени и разнообразието на животинския и на растителния свят.
Новата база ще представлява едноетажна постройка, силно напомняща къщичките със скатни покриви – традиционна архитектура за най-отдалечените и студени зони – казва арх. Пенка Станчева. – Искаше ми се не само да повторим силуета на вече съществуващата сграда, но да я уголемим и осъвременим. Материалите, които ще използваме, са метална конструкция за носещата част на постройката и термопанели, за да може да се изолира добре вътрешното пространство и максимално да се намалят топлинните загуби.
Според архитектката строителството на едно от най-чистите места на планетата би трябвало да бъде по-дискретно, по-хуманно, да вдъхва усещането за дом. Домашният уют обаче го създават хората, убедена е тя, а професионалистите само могат да прибавят някой и друг щрих.
Българската база “Св. Климент Охридски” води началото си от 1988 г., когато на остров Ливингстън се вдигат две сглобяеми постройки.
По-късно към тях се добавя многофункционална сграда, както и първият православен параклис на континента на името на Св. Иван Рилски.
Бъдещото съоръжение ще обобщава характера на досегашното строителство, сливайки се с него в единен архитектурен комплекс – например островърхите покриви на къщичките ще бъдат пресъздадени като художествен елемент на входа на сградата. Лабораторията ще струва около 800 хил. лв. и ще бъде изградена най-късно след три години чрез европейско финансиране и средства от държавния бюджет. По думите на Христо Пимпирев, директор на Националния център за полярни изследвания, инвестицията си струва, тъй като бъдещето на човечеството е Антарктида с неизчерпаемите си източници на прясна вода, на минерални ресурси и все по-развит туризъм.
Двигател на проекта за новата българска лаборатория е пловдивчанката Пенка Станчева, която в момента сбъдва професионалните си мечти в Чили. Там я задържат не само архитектурните проекти, но и силата на природата, представяна по драматичен начин от Андите, океана и дори земетресенията. Архитектката е носителка на множество награди, сред които “Сграда на годината” за реставрацията на къщата на Яблански в столицата и призът за цялостно сътрудничество на “Баумит”.
Снимки: личен архив
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..