Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България срещу футболното хулиганство

Снимка: БГНЕС

Тази седмица българският парламент денонсира Европейската конвенция за насилието и лошото поведение на зрители при спортни прояви и ратифицира новата Конвенция на Съвета на Европа за интегриран подход към безопасност, сигурност и обслужване по време на футболни мачове и други спортни мероприятия. Новата конвенция съдържа напълно нови и по-ясни цели, насочени към осигуряването на сигурна, безопасна и гостоприемна среда при провеждане на футболни срещи и други спортни мероприятия, а не единствено и само за контрол на насилието. В нея са залегнали и мерки за противодействие на значително по-широк кръг рискове като природни бедствия, терористични атаки, слабости на спортната инфраструктура и др.

България беше една от първите страни, подписали тази конвенция през 2016 г.  Сега тя стана и една от първите 11, които са я ратифицирали.
Законопроектът за ратификация беше приет с пълен консенсус от всички парламентарно представени политически партии, което е рядко за този парламент явление.

Съставена е работна група за подготвяне на изцяло нов Закон за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия. В групата участват депутати от всички парламентарно представени партии и експерти от Министерствата на младежта и спорта и на вътрешните работи. Силно впечатление прави, че новата законодателна регламентация съвпада с момент, в който МВР отчита успехи в борбата срещу футболното хулиганство. В значителна степен за това са допринесли въведени преди година нови законови мерки срещу това явление като санкциониране на нарушителите с  полагането на общественополезен труд, глоба в размер до 500 евро за псуване на спортни срещи и т.н. Статистиката отчита почти двойно намаляване на случаите на използване на пиротехника на спортни събития. Почти два пъти е увеличението и на броя на наложените принудителни административни мерки.

В този контекст може да се каже, че поредните усилия за актуализиране на законодателството са насочени не толкова към промяна, а към оптимизация на мерките за безопасност при спортни мероприятия и вместването им в една нова международна юридическа рамка. Едно от предимствата, които дава ратификацията на Конвенцията на Съвета на Европа за интегриран подход към безопасност, сигурност и обслужване по време на спортни събития е това, че от 2020 г. нататък България няма да е само наблюдател, а пряк участник във взимането на решения в тази сфера.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БСП няма да подкрепи правителство с мандата на ГЕРБ и ДПС, започва обединение вляво

БСП ще остане в опозиция и няма да подкрепи правителство с мандата нито на ГЕРБ, нито на ДПС. Решението е взето от Националния съвет на БСП. Това каза пред журналисти Атанас Зафиров, който ще изпълнява функциите на временен председател на БСП на мястото..

публикувано на 15.06.24 в 17:25
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров сменя Корнелия Нинова на лидерския пост в БСП

За временен председател на БСП на мястото на подалата оставка след лошото представяне на левицата-столетница Корнелия Нинова на изборите е избран Атанас Зафиров. До 10 ноември трябва да бъде извършен прекият избор на постоянен лидер на социалистите,..

публикувано на 15.06.24 в 14:42

Националният археологически музей участва в Европейските дни на археологията

По-различен поглед към науката Археология – като основа за комуникация, публично споделяне на европейското наследство, и по-лесен достъп до него – дава инициативата Европейски дни на археологията 2024, която се провежда в редица държави на континента...

публикувано на 15.06.24 в 10:25