Българо-гръцкото сдружение за култура „Паисий Хилендарски“ и Клубът на дейците на културата „Нов живец“ - Атина, с подкрепата на посолството на Република България в Гърция, организираха за четвърта поредна година емоционален празник, посветен на българските народни будители.
Събитието, което се състоя в неделя – 27 октомври, в театър „Трианон“ в центъра на Атина, събра много хора – българи и гърци, както и представители на българската дипломатическа мисия в гръцката столица. Своята благословия даде на всички отец Стефан – енорийски свещеник на българската общност в Атина, към православен храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“, който се намира в квартал Агии Анаргири. Присъстващите се насладиха на красивите произведения в организирания базар на изкуството.
На сцената се изявиха най-младите членове на българската общност там – учениците в трите български неделни училища в града – „Паисий Хилендарски“ с ръководител Юлия Костова, „Васил Левски“ с ръководител Пенка Хайдерлиева и „Кирил и Методий“ с ръководител Мими Ничева. Децата рецитираха “Азбучна молитва“ от Константин Преславски и „Български език“ от Иван Вазов, и изпяха „Химн на Народните будители“ от Добри Христов.
Във втората част на празничната програма всички се смяха от сърце с комедията „Зех тъ, Радке, зех тъ“ в изпълнение на артисти от театър „Рачо Стоянов“ - Габрово. Мюзикълът за сляпата любов на стария ерген на режисьора Хачо Бояджиев, излъчен в рубриката „Телевизионен театър“ на БНТ през 1986г., е вдъхновен от комедията „Михал Мишкоед“ на Сава Доброплодни, а той пък е разработил темата от творбата „Лепрендис“ на гръцкия борец за свобода, журналист и политик, Милтиадис Хурмузис (1804-1882).
Акцент в празника беше тържественото връчване на грамоти „За будителска жар в опазването на българския език и култура зад граница“ и плакети „За принос в творчеството на българите в чужбина“ на педагогическите колективи на трите училища.
Събитието съвпадна с рождения ден на председателя на Клуб „Нов живец“, Пламен Симеонов, когото общността разпознава като съвременен будител с принос към нейния културен живот.
Следващото събитие, което ще събере отново българи и гърци в Атина, е среща с поетесата Гълъбина Митева, в неделя - 3 ноември.
Снимки: Агапи Йорданова
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..