Преди около седем години на българската сцена се появи Spectrum Vocal Band – млади и талантливи певци, вдъхновени и търсещи. Те не измениха на професионализма и естетическите си виждания, независимо от трудностите и промените, през които преминаха. Вокалното майсторство на Spectrum е добре познато на публиката у нас от многобройните им участия на концертни и фестивални сцени. През годините групата е работила с известни изпълнители и композитори, сред които Теодосий Спасов (кавал), поп певецът Орлин Павлов, композиторите Александър Бръзицов, Любомир Денев, Биг бендът и Симфоничният оркестър на БНР и много други. В състава на акапелната група в момента са Боряна Йорданова (сопран), Весела Морова (алт), Наско Кулински (тенор), Янко Янков (баритон) и Константин Бейков (бас).
На 7 ноември, с концерт в Sofia Live Club, те представят своя първи самостоятелен албум. Той се нарича „Пресечна точка“ (Cross Point).
Дебютният ни албум съдържа девет песни, седем от които са авторски. Музиката е от момчетата в групата – разказва Весела Морова. – Те написаха и текстовете, които са много различни. Някои са на „лежерна градска тематика“, други съдържат послание към хората, към всички нас да бъдем по-добри... Има и два кавъра „Вечеряй Радо“ − с много интересен аранжимент на Косьо Бейков и „Дай, бабо, огънче“ – песен от Юлия Ценова, аранжимент на Наско Кулински.
Те отдавна са в репертоара ни, но решихме да ги включим заедно с новите заглавия. Този диск е плод не само на нашата сценична кариера. Преди 2-3 години момчетата започнаха да композират активно и дори някои записи са оттогава. Последните месеци се активизирахме и решихме непременно да завършим и издадем албума. Това лято направихме много записи, включихме и песни, които още не сме изпълнявали на сцена. Ще ги чуете на промоцията. Стилът е поп, фънк, джаз, малко етно. Благодарение на Националното радио през годините ни подкрепяха известни български композитори, работили сме с радиосъставите. Имахме шанса да открием концерта на The Manhattan Transfer през 2018 г. в София. Дълъг път извървяхме и може би наистина сега беше моментът да издадем албум, трябваше да узреем като артисти, като спятост.
Винаги сме се вдъхновявали от българските акапелни групи „Траяна“ и „Фолк скат“, които съществуваха в близкото минало. Композиторът Кирил Тодоров, основател и ръководител на формациите, е наш приятел, от него сме получавали много добри съвети. Освен това слушаме и харесваме много световноизвестни групи − The Swingle, Pentatonix, The Manhattan Transfer ... Всеки от нас има различни предпочитания, а и напоследък има много голяма активност в областта на акапелната музика в световен мащаб. Винаги гледаме да сме добре запознати с новостите с тази област. Опитваме се и ние да бъдем толкова актуални и съвременни. В момента сме се фокусирали изцяло върху предстоящото представяне на албума, за да се превърне в един голям празник за нас и за публиката. След това се надяваме да го представим на фестивали у нас и в чужбина. Ще започнем да работим и върху втория си албум, защото са се натрупали доста нови идеи.
Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Комбинация от мощни хаус и техно бийтове, дълбоки бас линии, приковаващи вниманието мелодии и хармонии, магични поп и автентични етно вокали – това..