Първия си макет Цветанка Георгиева прави едва 6-годишна, и тогава едва ли е предполагала, че години по-късно това занятие ще се превърне в начин на живот, а броят на великолепните ѝ къщи ще надхвърли 300!
Идеята да се занимавам професионално с макети на къщи се роди преди 10-тина години, когато се завърнах окончателно в България – спомня си тя. – Целият ми живот е свързан с изкуство, при цял род занаятчии няма как да е иначе. В Германия рисувах картини, в Турция също, но накрая ми омръзна животът навън. Първата къща, която направих, подарих на детската градина, където учеше дъщеря ми. Много я харесаха и оттам нещата тръгнаха в професионална посока. Минала съм през доста професии, обаче в един момент си казах: чакай, имаш занаят в ръцете, прави това, което обичаш и което можеш, то ти е дадено! И в един момент спрях да бягам от това, което ми е начертано.
Отначало Цветанка използва най-вече природни материали – картон, дърво, камък, но после минава на по-професионален вариант – комбинация със строителни материали, в зависимост от ефекта, който се търси.
От най-малките къщички с големина 17х20 см до най-големите, надвишаващи метър, всички те грабват с очарованието си и пленяват с точността и детайлността на изработката:
Архитектурните макети се правят в мащаб, за да е 1:1 с оригинала, и точно от там идват и размерите, защото колкото е по-голямо, толкова по-детайлно се получава – обяснява Цветанка Георгиева. – Някои искат някоя стара къща на баба им и дядо им, която вече я няма, но описват какво представлява, правя скици, показвам и ако е това, което искат, им я правя. Друг път ми пращат снимки на тяхна къща и я изработвам по снимка. Но когато творя нещо авторско, лично, се водя само от това да ме грабне. Отварям Интернет или снимки, които съм правила, когато сме обикаляли България, и която предизвика по-силна емоция – нея се опитвам да пресъздам, някой път е същата, някой път с авторска добавка. Зависи много от емоцията.
Изработването на един макет отнема от 2-3 дни до цял месец. „Повечето къщи са предназначени за украса на градината или са във вид на пана, затова са затворени, но има и такива, които са с подвижен покрив и дори подвижни етажи, а вътре са обзаведени с интериор в старовремски стил”, – допълва Цветанка Георгиева.
Претворявала е в макети архитектурни и други забележителности, по-съвременни луксозни къщи с басейни и, разбира се, възрожденски къщи. Най-нестандартният модел е на Часовниковата кула в Трявна – с осветление, с моста и реката под нея, с размери 150х80 см. А този, който още не направила, е Замъкът на ветровете в Равадиново.
Откъде черпи вдъхновение за своите разнообразни и неповторими макети с дворчета, дървета, цветя, тъкани черги и предмети от бита?
Най-вече от музиката – усмихва се майсторката. – Просто намирам музика, която вибрира на една честота с настроението, с емоцията ми в момента, пускам си я, вглъбявам се в нея и работя. Една изработка, без да вложиш всичко от себе си, просто си остава гол предмет, без излъчване. Трябва да вложиш максимума. Това е един вид да пресъздадеш енергията в материален вид. Аз поне така си го обяснявам. Защото доста често изобщо не мисля какво правя, самата емоция ме води. В България нещата не стават лесно, трябва да вложиш доста от себе си, за да потръгнат нанякъде. Но пък ако всичко е лесно, не е интересно!
Снимки: личен архив
С Коледа идва надеждата за нови възможности! Екипът на Радио България отправя към всички вас, скъпи сънародници по света и у нас, пожелание за здраве, обич в домовете и кураж в душите, за да продължавате да следвате мечтите си! Щастливи празнични..
В сряда с умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух. Ще бъде облачно, почти навсякъде ще вали и на места количествата ще бъдат значителни. В Предбалкана и по високите полета те ще бъдат от сняг, а в..
От началото на Новата година български учени ще работят върху мащабен проект, свързан с водород и водородни технологии, които да помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия, заяви пред БНР Петър Теодосиев, културолог и главен редактор на..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..