"Медии и национални приоритети" – под това мото ще протече ХV Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция и от Асоциацията на българските медии по света, от 22 до 25 ноември, в албанската столица Тирана. Основни партньори на форума са Албанската телеграфна агенция и Албанското радио и телевизия.
Идеята за срещи от този вид започва да се реализира през 2005 г. в София, с амбицията да събере на едно място българските медии, с които живее и от които се информира българската диаспора. Форматът се оказа устойчив във времето и с всяка изминала година не помръква като съдържание, а напротив – става все по-богат – коментира в навечерието на срещата генералният директор на БТА Максим Минчев.
Темата за националните приоритети е голяма и си струва да бъде проведена дискусия по тях, заявява и медийният експерт и директор на дирекция "Културни комуникации" в БТА доц. Георги Лозанов. По думите му, има няколко относително устойчиви приоритета, около които е добре да се води разговорът - енергийна независимост, инфраструктура, туризъм, право на информация и киберсигурност.
И неслучайно, на срещата в Тирана, колеги от повече от 50 български медии, журналисти от Албания, кореспонденти на други държави и местни бизнесмени ще имат възможност да обменят опит и мисли с представители на българската държава и експерти в различните области.
Радио България ще бъде представено на форума от главния редактор Красимир Мартинов и Весела Манчева - старши редактор в албанска редакция.
Най-важната ни задача на срещата в Тирана ще бъде да представим Радио България с мисията му и възможностите, които има нашата медия, да бъде медиатор и проводник на знанието за страната ни по света – знание, което да формира по-добър имидж на България. Ние правим това вече повече от 80 години,– уточнява Красимир Мартинов. – Представяме специално изготвена мултимедийна продукция, адаптирана и съобразена с особеностите и познанията на чуждестранната ни аудитория. От друга страна, ще обърнем внимание на нашите колеги от българските медии в чужбина и на продукцията, която Радио България генерира и е специално насочена към емигрантските ни общности. Амбицията ни е да задълбочим градените с години връзки с тях, включително и като привличаме техни представители за наши сътрудници. Стремим се да ги подпомагаме в поддържане на връзката им с родината, с родната култура и език, така че те да са мотивирани да съхраняват и да обогатяват своите, но и познанията на представителите на други националности, с които общуват, за България и за българите.
И тъй като темата на срещата в Тирана е за националните приоритети и медиите, Радио България също има с какво да бъде полезно в това отношение.
Във време на т.нар. хибридни войни, много важно е какво говориш на света за собствената си страна. Кой, ако не ние, можем да кажем на света онова, което искаме. Наред с това можем да развием и по-тясно партньорство с дипломатическите мисии на България по света и с различни български инициативи в чужбина. Защо и да не сме по-смели в представите си за бъдещето? Например, като засилим политиката по изграждане на имиджа на България по света чрез събития, организирани лично нас, от екипа на Радио България, по теми от общоевропейски и национален интерес. Ролята на балканските езици също не е за подценяване, предвид европейската перспектива и „еврозатрудненията“ на страните от Западните Балканите, а също и темата за миграционния натиск.
Домакинството на Албания на XV-тата среща на българските медии не е случайно, казват организаторите ѝ. От две години в страната има официално признато българско малцинство – по различни данни между 60 000 и 170 000 души. Българи днес има в Драч, Мала Преспа, Голо Бърдо, а в град Елбасан живеят 12 000 българи. В столицата Тирана техният брой достига 4000, а в Дуръс – надхвърля 3000 души.
Досега световни срещи на българските медии са организирани в София, Чикаго, Рим, Мадрид, Варна и Бургас, Виена, Амстердам, Букурещ, Пловдив и Велико Търново, Босилеград и Цариброд, Атина, Прага, Кишинев и Скопие.
Сърдечно поздравяваме президента Мая Санду за решителното спечелване на нов мандат за приближаване на Молдова към ЕС, въпреки огромните предизвикателства в навечерието на изборите. Това написаха от Министерството на външните работи в "Екс"...
В България малко се говори за канадската борба като престижен спорт, но пък страната ни може да се похвали, че е световна сила и неведнъж наши състезатели са ставали европейски и световни шампиони. Благодарение на спортисти като Пламен Димитров,..
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика и борбата с климатичните промени. Партньори на събитието бяха Френският полярен институт..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..