Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гимназията с трюфелите очаква първата си реколта напролет

Снимка: БГНЕС

За да се сдобият с късче „черен диамант”, ценители наддават в търгове, а други, запленени от земния му аромат, го търсят сред природата, вървейки по следите на специално обучено куче. Но нищо от това не се случило в една българска гимназия – обикновена до мига, в който най-скъпите гъби на света не изненадали учители и ученици.

Учениците от Професионалната гимназия по електроника във Велико Търново не са и сънували, че един ден, освен да се специализират в компютърните науки, ще се превърнат и в ловци на трюфели. Това обаче е реалността, в която те живеят от няколко месеца, след като в двора на училището им бяха открити изключително ценните гъби, чиято стойност достига по света хиляди долари.


В гимназията разполагаме с двор от 17 декара и в него има много насаждения – предимно широколистни и иглолистни дървета – разказва директорката Нели Николова. – През юни т.г. съвсем случайно открихме трюфелите, по всяка вероятност саморасли. Обикновено те растат около мъха на широколистните растения, но интересното е, че при нас ги има и около иглолистните дървета. Трюфелите ни са в такова количество, че не могат да бъдат продадени. Но вероятно, когато оберем първите, ще знаем с какво разполагаме.

Междувременно мълвата за трюфелите светкавично се разчува и още на следващите дни в двора на училището се появяват хора с лопати и каруци. Така гимназията се принуждава да сложи мрежи и подпорни колове, както и да повиши Рекс − песът от общинския приют, в куче пазач. Набезите обаче произвежда и един положителен резултат, тъй като голямото търсене и ровене в двора помага на скъпоценните гъби да се самоопрашат, твърди директорката.

Ако някой се нуждае от трюфел, защото разбрахме, че се използва и като билка в медицината, не бихме отказали да му дадем – категорична е тя. – Ние не възнамеряваме да правим бизнес с тези трюфели – те са си на децата. Но ако все пак решим да ги продадем, има начин, който е описан в закона, и с парите учениците ще могат да си купят каквото пожелаят. Обяснили сме също така на много хора, че ако искат да опитат от гъбата, ние нямаме нищо против и ще им помогнем. Лично аз в живота си трюфел не бях виждала. Видях го сега и, честно казано, не съм чак толкова впечатлена.

От образователното министерство обаче се впечатляват и помагат с малка сума за направата на фермата за трюфели. Природния дар в двора на училището вече е включен и в учебните занимания в гимназията посредством три екологични клуба.

Единият екоклуб е свързан с природните науки – разказва Нели Николова. – В него децата получават теоретични знания за растенията, животните и най-вече за насажденията в двора. Вторият екоклуб засяга опазването на същата тази природа, за която се грижеха предимно учителите и обслужващия персонал, а сега с голямо удоволствие я предаваме на нашите възпитаници. И те наистина го правят – окопаха двора, направиха лехи, посяха цветя и всичко стана много хубаво. Третият екоклуб се занимава с животните, защото приличаме на санаториум и имаме най-различни видове животинки в двора като катерички, гущерчета, кучета. По проекта на образователното ведомство ние можем да поддържаме животните, които имаме на територията на този голям двор, купувайки им храна, правейки им хранилки и къщички.

Вероятно през април гимназистите, заедно с ръководителите си ще се впуснат в търсене на първите трюфели. А дали ще им потрябва и специално куче помагач, ще го решат на място. Но най-важното според директорката е заедно да се погрижат за всичко около тях и да се учат на труд.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25