Емил Личев и Петър Бодуров са млади, активни и амбициозни хора. Свързват ги много неща, но най-главните са оптимизъм и вяра, че промяната започва от самия човек. Осъзнали силата и красотата на тази промяна, младежите от Шумен започват да действат, за да може в града им да се случи положителна промяна.
Сред идеите, по които са работили заедно са „Младежка сфера“, Младежки стрийт арт фестивал „Шумен и буден“, „Recycle Art”.
Все проекти, насочени към подобряване на градската среда и насърчаване на младежката активност. Повод да се свържем с тях беше последната им реализация – проекта „Библиотека в дървото“, в един от централните паркове на града, чието откриване беше на 8 декември.
Искаме да живеем в по-красив град, с по-интересни забележителности, затова решихме да превърнем това дърво в нещо полезно за хората – споделя Емил Личев.
Младежите виждат едно старо дърво, за което разбират, че Общината планира да го отсече. Веднага им идва вдъхновението – да го превърнат в библиотека. Още един начин да приложат знанията, уменията и ресурсите си в полза на своя град и съгражданите си. Свързват се с Общинския младежки съвет, правят конкретна визуализация и представят идеята на председателя Петър Бодуров. Така, стъпка по стъпка, извървяват пътя към преобразяването на старото дърво в малка еко библиотека.
Емил Личев се занимава с интериорен дизайн, а Петър Бодуров по професия е икономист и финансист, освен това е председател на Общинския младежки съвет гр. Шумен и фондация „Подобри“.
Това е млада организация. Целта ни е да работим в няколко направления. Намеса в градската среда и гражданска активност, т.е. да работим с доброволци, да популяризираме доброволчеството като цел, за да може повече млади хора да уплътняват времето си по смислен начин, помагайки и преобразявайки обществото около себе си – обяснява Петър Бодуров.
Но докато Емил, Петър и доброволците се стараят да подобрят средата, в която живеят, има и други хора, които мислят различно. Например вандалите, които няколко пъти са разрушили част от „Младежката сфера“ – пространство за артистични изяви в един от парковете на града. Има и песимисти – като таксиметровия шофьор, с когото разговарях относно „Библиотеката в дървото“ – които подкрепят младежите, но са огорчени да гледат как красивото се руши, и то нарочно.
Но: Кое е по-добре? Да има нещо или да няма нищо. Нашата философия е да направим нещо, да се постараем то да изглежда максимално добре и да измислим как на първо време да се опазва – казва Петър Бодуров и още:
Очакванията ни се базират на целите и проектите, които сме предвидили за 2020 година. Моята философия е, че това, което се случва с моя живот и до някаква степен с обществото, зависи от мен. Ако аз съм активен, предложа и реализирам някакви идеи, които да се възприемат от други хора, то аз по някакъв скромен начин мога да влияя върху средата.
В химна на гр. Шумен се пее „От тука започва България… Обаче в тази наша България в момента се казва, че младежите я напускат. Това, което аз виждам от мои познати и приятели е, че много млади хора започват да се връщат в България. Този тренд, при който на всяка цена младите се стремят да отидат да живеят в чужбина, да избягат от България, вече понамаля – споделя впечатленията си Петър.
А колкото до Шумен, той е оптимистичен в прогнозите си. Казва, че има едно движение на млади хора, които завършват училище и тръгват да учат в други градове или държави. Но когато дойде време да създават семейства, дали заради близките си или заради по-чистия въздух, те се връщат обратно в родния град. А това оказва благоприятно влияние и върху икономиката на региона.
Снимки: личен архив
След поредния неуспешен опит за избор на председател на Народното събрание народните представители ще продължат да заседават от 10ч. на 22 ноември. На последното гласуване в сряда, 20 ноември, събралите най-много подкрепа бяха кандидатурите на Рая..
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..