Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тежкò на незрящите духом, на сърдечно слепите!

Захари Карабашлиев е писател на годината в класацията на Столичната библиотека

Най-малката читателка на библиотеката – Криси.

Четящият човек живее в цветен свят. За да не избледняват багрите в света на близо 59 хиляди четящи хора, Столичната библиотека поддържа фонд от над един милион български и чуждестранни книги и инвестира в модерни електронни услуги и цифрови платформи.

На церемония Столичната библиотека вчера връчи шестите си поред награди за писател и читател на годината. През 2019-а най-четени са били романите “Жажда”, “Хавра” и “18% сиво” на Захари Карабашлиев. Сякаш оставаме слепи за красотата на света, заяви при получаването на приза той.



Последната ми книга е свързана със света на слепите и е вдъхновена от истинската история на Спас Карафезов (председател на Националното читалище за слепи хора “Луи Брайл” – бел. авт.) – продължи писателят. – Той е един от най-младежките духове, един от най-виждащите умове, които познавам, тъй като, когато на 18 г. е загубил зрението си, коварната болест не е засегнала неговия дух, неговия ум, неговия стремеж към знание и устрем към света. Тежкò на незрящите духом, на сърдечно слепите! Защото има по-страшно наказание от слепотата и то е именно духовната нищета, то е слепотата на невежеството – отговорно за социалното неравенство в света и раждащо болшевизми, тоталитаризми, фашизми, нацизми и всякакви производни на тези –изми. Живеем в общество, което страда от остър недостиг на емпатия, така че нека не само да гледаме, но и повече да виждаме и да осмисляме.

Разказвачката с поетична душа Здравка Евтимова получи наградата за най-четена съвременна българска книга със своите “Юлски разкази”. Тя е автор на четири романа, нейни разкази са превеждани в множество държави, а един от тях – “Кръв от къртица”, се изучава в часовете по литература в американски училища.


Най-краткото разстояние между човешките сърца е литературата – каза Здравка Евтимова. – Ние, читателите и писателите, пишем заедно, защото, ако не четем съдбите, обичта и болките на хората, няма никакво писане. На света има само две хубави болки – едната е, когато се ражда дете и тази болка завърши със здраво, щастливо, ревящо вързопче живот и надежда. А втората хубава болка е писането – тя може да се нарече и щастие, и окови, и свобода. Много ми се иска тази болка да не ме напуска.

Изследователят на архивите от близкото ни минало Христо Христов е достигнал до най-много читатели, интересуващи се от научна и научно-популярна литература.


Особено съм благодарен на онези читатели, които са посегнали към книгите, свързани с тоталитарното комунистическо минало и с неговите престъпления – каза той. – Без съмнение, тази тема ще бъде преоткривана, още повече че за първи път в учебниците по история за 10 клас тя влиза в самостоятелен раздел с нови знания и термини. Бих искал да благодаря и на проф. Вили Лилков, с когото би трябвало да си поделим наградата, тъй като последната наша книга - “Погубената България”, също присъства в тази класация.

Митичните мотове на Радостина Николова са се сторили най-интересните герои за децата.


Когато гостувах в една регионална библиотека, ми попадна една от първите книги от поредицата “Приключенията на мотовете” – каза авторката. – Тя беше изключително опърпана, но и щастлива книга. Тогава си представих какъв път е извървяла, през колко детски домове е минала и колко истории и усмивки е споделила. Без библиотеките това нямаше да се случи. Затова нека да подкрепяме всички онези малки училищни и читалищни библиотеки, в които живеят книгите и имат много повече нужда от нас.

Най-малката читателка на библиотеката – Криси, също получи награда. Момиченцето на четири и половина години е сред 28-те хиляди души, които са си извадили читателска карта през последните пет години. 

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05