Тези дни българското правителство и лично премиерът Бойко Борисов проявяват впечатляваща активност в усилията за регулиране на възобновилия се бежански проблем между ЕС и Турция.
Последна проява в тази посока беше облитането с хеликоптер на границата с Турция, извършено от премиера Борисов заедно с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в самия ден на националния празник на България – 3 март. След последвала среща на тримата в София, Бойко Борисов заяви, че борбата за добросъседство и мирно решение на конфликтите в региона продължава, а от това се подразбра, че напредък има, но все още частичен.
Ситуацията към момента е доста противоречива. След две срещи на българския министър председател с турския президент Реджеп Ердоган от петък насам, бежански натиск от Турция към България наистина няма, но има такъв, при това драматичен, от Турция към Гърция. И след втората среща на Борисов с турския президент идеята на българския премиер за среща ЕС-Турция остана неприета. Но независимо от това Урсула фон дер Лайен заяви, че огромният български опит в региона е от стратегическо значение. Това дава основания да допуснем, че ЕС ще продължи да разчита на него. Ако не за друго, то защото благодарение на този опит София съдейства за поддържане на диалога и за разширяване на кръга на участниците в него. В потвърждение на казаното нека напомним, че за последната седмица Борисов обсъжда темата не само с лидерите на ЕС и президента на Турция, но също с германския канцлер Ангела Меркел, премиера на Хърватия Андрей Пленкович, с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис.
В хода на совалките си Бойко Борисов сметна за необходимо да изтъкне, че действа като заинтересована страна, а не като посредник. Направи го вероятно за да покаже, че е наясно с ограничените възможности на България да въздейства върху развитието на толкова мащабен и многополюсен проблем като бежанския между Турция и ЕС, който се възобнови заради конфликта в Сирия и към който на всичко отгоре са съпричастни също НАТО и Русия. В настоящия момент по-съществено отражение върху ситуацията би следвало да очакваме от предстоящата пряка среща между президентите на Турция и Русия - Реджеп Ердоган и Владимир Путин.
След втората си среща с Ердоган, Борисов приветства желанието на Турция да търси решение заедно с Русия чрез пряка среща между президентите на двете страни. Като приветства Анкара за това, че спазва сделката си с ЕС по отношение на българската граница, Борисов призна , че все пак работата е "наполовина свършена". Някои наблюдатели допускат, че казвайки това е имал предвид опита си да организира среща с Ердоган и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в София, от каквато впоследствие сам се е отказал. Дали пък на по-късен етап няма да поднови поканата?
Снимки: БТА, БГНЕС
Търговските центрове в София и страната ще увеличат броя на охранителите, там където е необходимо. Предвижда се да се сложат и допълнителни паник-бутони при желание от страна на търговците, съобщава Българската асоциация на ритейл..
В седмицата на Мечкинден Световният фонд за природата (WWF) насочва вниманието към няколко мечета сираци, получили втори шанс за живот. Инициативата е в рамките на кампанията "Абонирай се за природата" и проследява историята на шест спасени мечета –..
В сряда , 27 ноември, ще бъде предимно слънчево. Вятърът постепенно ще се ориентира от запад-северозапад и ще бъде слаб до умерен. Очакват се минимални температури между минус 3° и 2°, в София – около минус 1°, а максимални – между 10° и 15°, в..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит,..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от..