Борбата срещу разпространението на коронавируса по света, наложи промени както в ежедневието на хората, така и в ритуалите и начина, по който християнският свят празнува Възкресение Христово.
Най-светлият християнски празник, католиците посрещнаха по домовете си, съпреживявайки по телевизията традиционната служба в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, на която присъстваха единствено духовници, начело с папа Франциск.
Въпреки извънредното положение, което продължава до 13 май, православните храмове в България са отворени както през Страстната седмица, така и навръх Великден. Службите трябва да се провеждат при спазване на строги мерки за сигурност и недопускане на струпването на много хора на едно място.
Анкета на Радио България показа, че макар да са уморени и притеснени за бъдещето след края на пандемията, празникът на Възкресението ще озари душите и домовете на българите, макар не толкова пищен като друг път.
Според него, на фона на всички свои негативи, епидемията от коронавируса е оказала и положително влияние върху някои хора:
„Виждам една нагласа сред хората да разговарят все повече за Бог, за вярата, за смирението. Иска ми се това да бъде така и занапред, когато тази епидемия си отиде.“
Възможност за промяна, когато кризата с вируса отмине, вижда и предприемачът Михаела Стойкова:
„Вярвам, че настоящата ситуация може да ни даде много позитиви като това да се сплотим, да обърнем много по-голямо внимание на истински важните неща в живота, които никой не може да ти отнеме – подкрепа на семейство и приятели и вярата в доброто“.
Що се отнася до самия празник, Михаела, която е протестант, спокойно приема факта, че трябва да го прекара у дома, без да посети службите в църквата. Признава, че участва в тях виртуално, тъй като от началото на извънредното положение, те се провеждат само онлайн.
„Независимо от ситуацията, аз ще посрещам Великден, както винаги съм го правила“ – категорична е Антоанета Йотова. „Ще се съобразя с призивите и няма да ходя на църква, но все пак с трима-четирима души ще си боядисаме яйца, ще вземем козунак“.
Отношението ѝ към вярата и Бога остава непроменено от пандемията, но се надява, че онези, които досега не са вярвали, или са отричали Бога и възможността за спасение на нашите души, ще променят своя мироглед.
Извънредните мерки и неизвестността, съпътстващи тазгодишния Великден, създават известен дискомфорт за някои граждани:
„Аз съм човек, който спазва традициите – споделя преводачът Диана Димитрова.– У нас цялото семейство се събираме на Великденски обяд, ходя на църква и това определено ще ми липсва, но все пак не бих го изживяла като психическа травма, защото това е ситуация, с която просто трябва да се съобразим“.
Три години подред Диана и съпругът ѝ, посрещат Възкресение Христово заедно със своята дъщеря, която живее в Германия, но заради изолацията и невъзможността да пътуват, тази година са принудени да бъдат заедно само онлайн. Каквато ще бъде празничната атмосфера и в хиляди други български домове.
Снимки: БТА, Луиза Лазарова
Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..
Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..
Точно преди 27 години, на днешния ден е пуснат в експлоатация първият участък от софийското метро - от “Сливница” до “Константин Величков”. Днес столичният “Метрополитен” разполага с 52 влака по първата и втората линия и 30 по третата...
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..