Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отварят парковете, но извънредното положение - остава

| обновено на 26.04.20 в 18:17
Снимка: БТА

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която разрешава посещенията на градски паркове и градини, при определени условия. За предстоящото отваряне на парковете по-рано днес съобщи и премиерът Бойко Борисов, който заедно с кмета на столицата Йорданка Фандъкова присъства на учение, свързано с организацията и контрола в парковете в условията на извънредното положение. 

Със заповедта на Кирил Ананиев се разрешава посещенията на градски паркове и градини на деца до 12 години, придружавани от родител/и или член/ове на семейството, но не повече от двама възрастни, в часовия диапазон от 9,30 ч. до 18,30 ч. всеки ден, както и на собственици на кучета, но не повече от един, във времето до 9,30 ч. и след 18,30 ч., всеки ден. Посещенията на градски паркове и градини трябва да се осъществяват при стриктното спазване на  противоепидемичните мерки, посочва в заповедта си здравният министър.

От 27 април 8 големи парка в София ще бъдат отворени от 9:30 до 18:30 за семейства с деца до 12 години и за бременни жени. Ако семейството има и по-големи деца, те също ще могат да се разхождат заедно. Ще бъдат раздавани брошури с описание на алеите, по които е разрешено движението. Самите алеи ще са с еднопосочно движение, за да не се сблъскват хората помежду си. Площадките за игра и спорт обаче остават затворени. Няма да може да се сяда и на пейките.

За да следят за реда и да контролират движението в парковете, са ангажирани близо 200 души, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова и уточни, че са привлечени и доброволци. 

Премиерът Бойко Борисов заяви, че всеки кмет ще прецени кога да приложи новата заповед на практика. По думите му, рискът от смекчаване на мерките е разумен, ако заболеваемостта в България продължи да се движи в настоящите граници и ако се спазва дисциплина. „Ако не се спазва, ще бъдат спрени и парковете, както пазарите, за един ден ги спряхме. Така че, моля гражданското общество за дисциплина, ред, за да не се налага. Освен това, ако видим, че работи добре тази мярка, възложил съм за планините около градовете, също да се подготви подобна с подобни схеми, ред и т.н.“ – коментира Борисов.

След консултации с Националния оперативен щаб, в България ще бъдат разрешени и инвитро процедурите, съобщи още премиерът, а от просветния министър Красимир Вълчев поиска ясен план за завършването на 7 и 12 клас, тъй като на учениците им  предстои и кандидатстване за по-горна форма на обучение. Министър-председателят обаче изрази скептицизъм по отношение на премахване на извънредното положение преди 13 май – идея, която лансира самият той преди ден като възможна. „Основната ни цел е да запазим медицинските работници по болниците от натиск“, обясни Борисов. 

Няколко часа по-късно министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде и заповед за възобновяване на дейности по асистирана репродукция, които бяха временно преустановени. Условието е всички лечебни заведения, които изпълняват тези дейности, стриктно да спазват въведените противоепидемични мерки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Камерунската писателка Джаили Амаду Амал

Камерунската писателка Джаили Амаду Амал гостува в София

Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..

публикувано на 22.01.25 в 14:36

Мултимедийна изложба ни води в студиата, припомня гласове и събития, свързани с историята на БНР

На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..

публикувано на 22.01.25 в 12:10
Снимка: Спасителен център за сухоземни костенурки

Зимата на костенурките – екипът на Спасителния център край с. Баня се грижи за над 200 черупчести обитатели

Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..

публикувано на 22.01.25 в 12:00