Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Загоров: Работим в условията на непознат риск

Синдикатите акцентират върху опазването на здравето в условията на пандемия и отдават почит на работниците, изгубили живота си заради Covid-19

В Световния ден за безопасност и здраве при работа, президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов (вдясно) и президентът на КНСБ Пламен Димитров (вляво), поднесоха венци и цветя пред Паметника на жертвите на трудови злополуки пред централата на КНСБ в София.
Снимка: БТА

В Световния ден за безопасност и здраве при работа, 28 април, Международната конфедерация на профсъюзите (МКП) призова заболяването Covid-19 да бъде класифицирано като професионална болест.

Целта е да бъде осигурена по-добра защита на работното място, както и да се гарантира възможността за получаване на компенсации и на медицинска помощ.

„Въпреки че все още много аспекти на вируса SARS-CoV-2 не са напълно изяснени, фактите говорят, че повечето заразявания са станали на работни  места - заяви г-жа Шарън Бъроу, генерален секретар на МКП. - Следователно включването на Covid-19 в класификацията на професионалните заболявания е от решаващо значение за ограничаване на разпространението на вируса. Това става още по-неотложно сега, когато страните започват да облекчават ограниченията за икономическите сектори и публичните пространства. “

Борбата за преодоляването на глобалната пандемия и превенцията са основна грижа за българските синдикати, които са готови за конструктивен диалог и взаимодействие.

„Работодателите имат водещата отговорност за всичко, което се случва, а когато става дума за безопасност и здраве при работа, те носят отговорността за всеки един работник и общо за целия колектив - подчерта пред Радио България конфедералният секретар на КТ „Подкрепа“ Александър Загоров.

„Другото, което трябва да знаем, е, че колективните мерки за защита трябва да бъдат с предимство, защото могат да опазят по-лесно големи групи хора. А когато няма колективни, трябва да се спазват мерките за индивидуална защита. Досега, биологичните рискове и опасности от зарази не са били толкова много във фокуса на безопасността и здравето при работа. Те са били предмет на общественото здравеопазване. Здравната система е поемала болните, успявали сме да се справим като общество, затова си мислим, че ще се справим и сега. Обаче практиката през последните дни показва друго. С двете огнища на зараза – в предприятието в Плевен и в ТЕЦ „Бобов дол“ се оказа, че ние далеч не сме подготвени. Работодателите, на пръв поглед, са взели достатъчно мерки, но въпреки това заразата е започнала да прониква в колективите.“


Затова класификацията на Covid-19 като професионално заболяване ще доведе до засилване на мерките за опазване на обществено здраве, които ще се доразвиват през следващите месеци и години. В тази връзка синдикатите призоваха безопасността на работното място да получи от Международната организация на труда статут на основно право. Тази мярка би гарантирала защитата на работещите от фатални инциденти и професионални заболявания наравно със свободата на сдружаване, колективното трудово договаряне, защитата от дискриминация, принудителния и детския труд.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Родителски организации защитиха Закона за предучилищното и училищното образование

Около 40 родителски организации от цялата страна подкрепиха промените в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняващи пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в училищата. Според тях Конституцията позволява ограничаване на..

публикувано на 25.08.24 в 12:22

Естония пуска две евромонети по дизайн на българина доц. Светлин Балездров

Естонската централна банка пусна колекционерска монета, чието художествено оформление е дело на българския дизайнер и преподавател в Националната художествена академия доц. Светлин Балездров. Монетата с номинал от 8 евро е изработена от сребро, има..

публикувано на 25.08.24 в 11:23

Спомен за оперния бас Борис Христов като емблема на България от края на XX в.

Фотоизложба, посветена на личността на големия български оперен бас Борис Христов може да бъде разгледана до 28 август в София. Експозицията се организира от отдел "Култура, археология и културно наследство" на община Пловдив и е по повод 110 години..

публикувано на 25.08.24 в 10:05