Учебната година за учениците няма да бъде удължена и ще завърши неприсъствено в електронна среда, обяви образователният министър Красимир Вълчев. Само седмокласниците и дванайсетокласниците ще се завърнат в класните стаи, за да положат изпитите за кандидатстване в гимназиите и държавните зрелостни изпити.
Няма да се провежда националното външно оценяване след 4 и 10 клас.
Националното външно оценяване след 7 клас ще се проведе на 15 и на 17 юни съответно по български език и литература и по математика, а зрелостните изпити са насрочени за 1 и 3 юни – 12 дни по-късно от първоначалните дати. Препитването ще става в повече класни стаи с до десет ученици във всяка една от тях и в присъствието на по един квестор. Свидетелствата за средно образование ще се забавят само с 4 дни и това няма да попречи на кандидатстването в български и в чуждестранни университети, каза министърът.
Част от предвидения в учебната програма материал няма да бъде включван в изпитите. За зрелостниците отпадат темите, свързани с лириката на Никола Вапцаров, с романа “Железният светилник” на Димитър Талев и с романа “Тютюн” на Димитър Димов. Кандидат-гимназистите пък няма да решават математически задачи с неравенства и няма да отговарят на въпроси за сложно съставно и сложно смесено изречение, за “Бай Ганьо пътува” на Алеко Константинов, “Неразделни” на Пенчо Славейков, “Заточеници” на Пейо Яворов, “По жътва” на Елин Пелин, “По жицата” на Йордан Йовков.
За седмокласниците, които в деня на изпита се намират под карантина, ще бъде създадена специална организация, така че да могат да кандидатстват след направен PCR тест. В момента това са 14 деца.
През лятото, ако епидемиологичната ситуация позволява, “присъствено или частично присъствено” ще се преподава неусвоения материал на ученици, които не са участвали в електронното обучение. Според данните на МОН 2% от децата не са се включили в дистанционния образователен процес, а 26,5 на сто са се обучавали “асинхронно” чрез поставяне на задачи и контрол на изпълнението им.
Намалява се приемът в държавните университети, съобщи още образователният министър.
През тази и през следващата седмица детските градини ще останат затворени, тъй като рискът от заразяване на децата е прекалено голям.
За още детайлна информация, чуйте запис от брифинга на министъра на образованието Красимир Вълчев - ТУК.
Снимки: БТА, БГНЕС
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от 2027 г., благодарение на проекта Neptun Deep, страната ще удвои производството си. Това съобщи..
Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..