Правителството обяви извънредна епидемична обстановка, считано от 0:00 часа на 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г.
В последния ден от извънредното положение в България министърът на здравеопазването се възползва от възможността, която му дават приетите промени в Закона за здравето и внесе предложение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, което Министерският съвет прие. Като основен мотив се изтъква липсата на рязка промяна в развитието на болестта. „Считаме, че прилаганите досега мерки трябва да продължат да се прилагат. На базата на оценката, направена от главния държавен здравен инспектор за развитието на заболяването в България и света, правителството смята, че пандемията от Covid-19 представлява наистина тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве и запазването на здравето и живота на българските граждани“, обясни здравният министър Кирил Ананиев.
От 0:00 часа на 14 май ще бъдат в сила няколко заповеди, свързани с противоепидемичните мерки, правилата за преминаване през контролно-пропускателните пунктове, за карантиниране и изолация на хора при пътуване и при контакт с болни, както и за функционирането на различни дейности, съобщи министърът.
Разрешаване на трансплантациите и свободно придвижване в градските градини и паркове са двете нови мерки, които ще бъдат включени в заповедите, съобщи министър Ананиев.
Остава в сила правилото за социална дистанция, носенето на маски в закрити помещения, на обществени места и в градския транспорт. Запазва се 14-дневната карантина за всеки, който влиза на територията на България от друга държава, независимо дали е българин или чужденец. На работодателите се препоръчва персоналът им да работи дистанционно, доколкото е възможно. Прави се алгоритъм съвместно с Министерството на образованието за отварянето на детските градини с групи от максимум 10-12 деца, съобщи още министърът. Възможно е увеличаване или намаляване на ограниченията в зависимост от епидемичната обстановка, посочи Кирил Ананиев.
Чуйте брифинга на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев ТУК.
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..