Правителството обяви извънредна епидемична обстановка, считано от 0:00 часа на 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г.
В последния ден от извънредното положение в България министърът на здравеопазването се възползва от възможността, която му дават приетите промени в Закона за здравето и внесе предложение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, което Министерският съвет прие. Като основен мотив се изтъква липсата на рязка промяна в развитието на болестта. „Считаме, че прилаганите досега мерки трябва да продължат да се прилагат. На базата на оценката, направена от главния държавен здравен инспектор за развитието на заболяването в България и света, правителството смята, че пандемията от Covid-19 представлява наистина тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве и запазването на здравето и живота на българските граждани“, обясни здравният министър Кирил Ананиев.
От 0:00 часа на 14 май ще бъдат в сила няколко заповеди, свързани с противоепидемичните мерки, правилата за преминаване през контролно-пропускателните пунктове, за карантиниране и изолация на хора при пътуване и при контакт с болни, както и за функционирането на различни дейности, съобщи министърът.
Разрешаване на трансплантациите и свободно придвижване в градските градини и паркове са двете нови мерки, които ще бъдат включени в заповедите, съобщи министър Ананиев.
Остава в сила правилото за социална дистанция, носенето на маски в закрити помещения, на обществени места и в градския транспорт. Запазва се 14-дневната карантина за всеки, който влиза на територията на България от друга държава, независимо дали е българин или чужденец. На работодателите се препоръчва персоналът им да работи дистанционно, доколкото е възможно. Прави се алгоритъм съвместно с Министерството на образованието за отварянето на детските градини с групи от максимум 10-12 деца, съобщи още министърът. Възможно е увеличаване или намаляване на ограниченията в зависимост от епидемичната обстановка, посочи Кирил Ананиев.
Чуйте брифинга на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев ТУК.
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..