Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успехи на терена, но и с молива върху белия лист

Историята на дряновеца Стефан Иванов

7
Снимка: Facebook - Скиците на Стефан Иванов

Животът на нашия сънародник Стефан Иванов е низ от впечатляващи успехи както на терена в леката атлетика, така и в лоното на изкуството, като самоук художник. Но още по-впечатляваща е силата на духа, която води младия човек напред, въпреки премеждията.

„Започнах да се занимавам с лека атлетика на 13-годишна възраст – разказва Стефан в интервю за Радио България - Бях много притеснителен и плах, но треньорът ми показа какво трябва да правя. Така постепенно в мен се изявиха определени качества на къси дистанции - щафетни бягания, скок на дължина, тласкане на гюле. Скоро последваха и първите успехи. През февруари 2001 година, в Ямбол, в зала завърших трети на 60 метра и трети на 200 метра. Оттам нататък – здрави тренировки, понякога много тежки. Отново през 2001 на републиканското състезание в София, заех първо място на 100 и 200 метра бягане, а на щафетното бягане бях трети.“


През 2001 Стефан прибавя и още едно отличие към своята колекция, тъй като е обявен за спортист на своя роден град Дряново. Заради усилените тренировки и подготовка за състезания, скоро започват и контузиите, които в крайна сметка принуждават младежа да се откаже от спорта, когато е едва на 17 години. Есента на 2005 година следва друго премеждие - дряновецът претърпява тежка катастрофа с мотоциклет и изпада в 14-дневна кома. Двете черепно-мозъчни травми, частичната загуба на памет и множеството фрактури дълго време не позволяват на Стефан да води нормален живот. В периода на възстановяване се обръща към едно своя хоби от детството. Още от малък обича да рисува, най-вече супергерои, рицари и чудовища, и за да подобри координацията си решава отново да хване молива.

"Беше почти непосилно, защото ръцете ми трепереха, а очите ме боляха. Постепенно, с възстановяването ми, се подобри и рисуването. Така дойде лятото на 2006, когато се наложи да нарисувам един нов автомобил. Получи се добре, нарисувах втори, трети, пети и ми хрумна идеята да рисувам исторически автомобили – спомня си той.


Днес, рисунките наброяват над 2000. Голяма част от тях изобразяват различни модели на един от символите на Чехия – автомобилите „Шкода“. Любовта на българина към тази марка го кара да се изучи в детайли нейната история и да обедини рисунките си в поредица от книги - „Skoda - история в рисунки“.

Специален интерес в проучванията му заемат возилата с марка „Laurin & Klement“.

„1895-1929 година е период, в който Европа преживява бурни индустриални промени, а въпреки войните и конфликтите, малката австро-унгарска фирма съумява да запази произведеното и да се превърне в най-големия автомобилен производител за времето си“ – разкрива дряновецът. „Поставят рекорди и участват в изключително тежки състезания и околосветски пътешествия. До 1918 година, когато приключва Първата световна война, производството и доставките на автомобила били безпроблемни в рамките на Австро-Унгария. След разпадането ѝ обаче, Чехия остава отделна държава, а износът става изключително труден. Пожар през 1921 година, изправя компанията пред криза. След търсене на акционери, интерес проявяват от компанията „Шкода“, които в периода 1925-1929 г. закупуват и поглъщат компанията, а името „Laurin & Klement“ остава в историята.“

След края на пандемията от Covid 19, талантливият българин се надява да осъществи пътуване до Флорида, където да представи своя забележителен труд. В момента дряновецът подготвя втора част от поредицата, посветена на периода 1929-1939 г. 

Работата на Стефан, в спортната зала в Дряново, му позволява да има достатъчно време и за друго свое хоби, освен рисуването. Той е сред организаторите на автомобилния ретро парад в родния му град. Признава, че програмата му не е така пищна, както тази в другите градове, но се надява, проявата да заеме своето място в Националната програма за ретро-паради на автомобили и да се провежда всяка година за радост както на местните жители, така и на туристите в малкия град.

Снимки: Facebook - Скиците на Стефан Иванов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Теодора Драгостинова

Проф. Теодора Драгостинова изследва исторически процеси на Балканите от Щатския университет в Охайо

През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..

публикувано на 16.12.24 в 10:35

Александра Карастоянова-Херментин се нарежда сред съвременните композитори, признати в цял свят

Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..

публикувано на 04.12.24 в 10:15
Нуредин Нурединай

Нуредин Нурединай от Гора: "Трябва да се върнем към човешките ценности и да опазим идентичността си"

Нуредин Нурединай  произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) .  В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..

публикувано на 24.11.24 в 20:15