По повод 24 май Българската национална телевизия и Българското национално радио отправят поздрав в режим на извънредна обстановка, с нова, оригинална телевизионна версия на химна „Върви народе възродени“. Малките хористи от Детския радиохор представят емблематичната за празника песен от своите домове, а в ролята на оператори на видеата са родителите на децата.
„Това е нашият начин да отбележим празника на буквите, които пазят нашата духовност. Поздравяваме всички деца с празника на българската култура и им пожелаваме да гледат напред в бъдещето и да следват мечтите си“ - това са пожеланията на Венеция Караманова - диригент на Детския хор на БНР.
„Идеята за клипа възникна съвсем спонтанно. Бяхме водени от общата мисия на двете обществени медии да представят и подкрепят българската култура, като една значима и неотделима част от непреходните общоевропейски ценности. Училищата в момента са затворени, това е прекрасна възможност за децата да са заедно“, сподели изпълнителния продуцент от БНТ Кристина Матеева.
***
Песента „Върви, народе възродени“ по стихове от Стоян Михайловски и музика от Панайот Пипков, е известна още като „Химн на Св. Св. Кирил и Методий“.
На 11 май 1901 г. песента „Върви, народе възродени“ е изпълнена за пръв път в Ловеч като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. През 1902 г. за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост песента се подема и запява от всички училища в страната.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..