На 23 места по българското Черноморие плажните принадлежности ще са безплатни – обяви министърът на туризма Николина Ангелкова. По морето тя направи серия от срещи с представители на туристическия бранш преди началото на летния сезон, който по оценка и на експертите, и на държавата ще бъде труден и различен. Причината – световната пандемия от Covid-19.
В началото на годината прогнозите за развитието на българския туризъм вещаеха ръст от 10 %, но те бяха покосени като с нож от неподозираната и непредвидима криза с новия коронавирус.
След разговорите на премиера Бойко Борисов с колегите му от Гърция и Румъния и с президента на Сърбия за отваряне на общите граници с цел туризъм от 1 юни, България ще разчита на летовниците от съседните страни, чиито граждани ползват предимно автомобилния транспорт.
По отношение на останалите пазари министърът на туризма акцентира върху субсидирането на чартърите, като много важна мярка за подкрепа на сектора. Николина Ангелкова изрази и надежда че това ще доведе и до ръст на отделни пазари, особено по отношение на организирания туризъм.
И все пак, на първо място държавата поставя родните туристи, които ще бъдат привличани с по-ниски цени на услугите на плажа. Българите са и и по-предвидимите потенциални ползватели на морските ваканции у нас в ситуацията, в която се намира Европа и светът.
„Правим всичко възможно да привлечем туристите и да облекчим бизнеса, който е сред най-пострадалите от световната криза с коронавируса – казва министър Ангелкова. – Изключително важно е да предлагаме качествен продукт и здравето на хората да бъде защитено. Една от основните мерки, която предприехме, е намаляване цените на чадърите и шезлонгите. По закон те трябва да бъдат по-ниски минимум с 50 %".
Към момента по българското Черноморие действат 57 договора за концесии и 75 – за наем на плажове. Плажните принадлежности на 23 от общо 132 плажа със сключени договори ще са с нулеви цени, а за останалите цените варират от 1 до 5 лв.
Безплатно ще се ползват чадърите и шезлонгите на плажовете Каваци-юг, Каваци-север, Елените, ММЦ „Приморско“, Царево-централен, Ахелой, Обзор-юг и др. В комплекса „Златни пясъци“ пособията за плаж ще са по 2 лв., в курорта „Слънчев бряг“ - по 4 лв., в КК „Албена“ - 1 лев, в Балчик - 1,50 лв., а в Созопол - между 3 и 5 лв.
Всички стопани на плажни ивици са задължени да предложат 50-процентово намаление на плажните принадлежности, като при неспазване на нормативното изискване глобата е 50 хиляди лева, а при повторно нарушение – 100 хиляди лева.
На свой ред, на базата на предложеното намаление, до 30 май т.г. министърът на туризма трябва да изпрати уведомление до концесионерите и наемателите на плажове за съответното реципрочно понижаване на концесионното възнаграждение и на наемната такса. Това ще стане според специална методика, която предстои да бъде утвърдена от Министерския съвет.
В Слънчев бряг Николина Ангелкова изрази увереност и, че, обединени, държавата и бизнесът ще положат усилия, за да се върви напред в туризма, на фона и на стартиращото договаряне на Сезон`2021.
Снимки: БТА, архив, Сияна Спиридонова
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..