Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загубихме голям приятел на България

На 77-годишна възраст в Хавана почина Н. Пр. Тересита Капоте Камачо

| обновено на 03.06.20 в 17:34
Снимка: архив

„Ние обичаме България!“. С тези думи завършва едно от многобройните интервюта на посланик Тересита Капоте, които тя е давала за испанската редакция на Радио България през годините. И думите ѝ са изпълнени със съдържание! 

Като временно управляващ посолството на Република Куба у нас (1994 - 2001 г.) и след това – като извънреден и пълномощен посланик (2010-2015 г.), Тересита Капоте Камачо се проявява като ярък дипломат и застъпник на контактите и добрите взаимоотношения между двата народа. 

С България я свързва и нещо много по-съкровено

Тересита Капоте е учила и живяла в Перник, където през 1961 г. започва да учи „Черна металургия“. По-късно за това си занимание ще каже, че ѝ е било интересно, макар да няма нищо общо с дипломацията. След като се връща в родината си, се раждат двете ѝ деца от брака ѝ с българин. През 1966 г. тя отново идва в България, за да работи като преводач и секретар в кубинското посолство. През 1970 г. се връща в Хавана. В Куба завършва Института за външнополитически отношения и става професионален дипломат. 

Друг любопитен момент от нейната биография е, че превежда при срещите на Тодор Живков с Фидел Кастро - през 1970 и 1972 г. През 1986 г. Тересита Капоте постъпва в кубинското посолство в София - този път като втори, а след това и като първи секретар. Става свидетел на демократичните промени у нас от 1989 г. А след тях на два пъти заема поста посланик. 

„Общото между кубинците и българите е, е че са добри хора. И българите, и кубинците са и много умни“, казваше Тересита Капоте.

За смъртта ѝ съобщи Асоциацията за приятелство между България и Куба. В писмото им се казва: „С дълбока скръб съобщаваме,че на 2 юни 2020 г. в Хавана, Куба почина Н. Пр. Тересита Капоте Камачо. Загубихме голям приятел на България. Ще я помним с дълбоко уважение и като символ на нашето приятелство“. 

Поклон пред паметта ѝ!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как шеф Шаранков избра Родопите пред Лондон и създаде различна концепция за храната и родолюбието

От шумните кухни на лондонските ресторанти със звезди "Мишлен" до скрито в дебрите на Родопа планина селце, пътят на Петко Шаранков е пълен с обрати и изненади. След като живее дълги години в Лондон, където усвоява тънкостите на европейската..

публикувано на 29.10.24 в 09:50
Ромен Гари (1914-1980)

Писател, дипломат и хуманист – Ромен Гари и отзвукът от пребиваването му в следвоенна България

Писател, герой от Втората световна война, летец, журналист, режисьор и дипломат – личността на Ромен Гари (1914-1980) е многопластова и енигматична. А България заема специално място в живота и творчеството на един от най-четените френски автори. В..

публикувано на 21.10.24 в 06:35

Когато пушката се превръща във флейта – Константин Златев и изкуството с послание за мир

Преди 27 години несигурността, в която се намира страната ни, но и страстта към катеренето, кара сънародника ни Константин Златев да нарами своята раница и с около 3000 долара да поеме към една мечта – да изкачи някой от скалните върхове в..

публикувано на 02.10.24 в 10:10