Българският пазар все повече се отваря към възможностите за онлайн диагностика, проследяване на здравословното състояние и лечение. Затова и дистанционното предоставяне на здравни грижи, наречено телемедицина, се превръща в спасително решение в дните на пандемия.
Технологиите в помощ на медицината са особено нужни в кризисни времена, когато разстоянието между лекар и пациент се оказва неизвървимо. Този инструмент ни предоставя достъп до голям брой специалисти от която и да било точка на света, спестявайки ни време и пари.
„Приложението на телемедицината е на много нива – казва Красимира Масларова, маркетинг директор във фирма, която се опитва да наложи телемедицината на българския пазар. – Хората могат да се консултират със специалист от дома си, без да отлагат, а пациентите с хронични заболявания да не прекъсват комуникацията с лекаря. Освен това може да се проследява движението на кръвната захар, да се коригират лекарствата, да се напомня за нуждата от нови изследвания – все неща, които без постоянната връзка с лекар има вероятност да бъдат пропуснати и да доведат до лоши последствия. Телемедицината се оказва полезна също за трудноподвижните хора и предпазва от опасността да прихванем вирус при епидемия, докато чакаме пред лекарския кабинет.”
Българската компания разработва т.нар. станция за телемедицина – самостоятелна мобилна система, пригодена за видеокомуникация в отдалечени населени места без технологична свързаност. „С нея може да се отиде при пациент и да се направи връзка със специалист, както и да се използва за междуболнична комуникация на самите лекари”, обяснява Красимира Масларова.
„Диагностичното куфарче Medcase е леснопреносимо и съдържа основен набор от медицински диагностични устройства – стетоскоп, доплер, апарат за кръвно налягане и за ЕКГ – добавя тя. – С него лекарят от всяко място и в реално време може да осъществи видеовръзка и да прехвърли данни, автоматично запаметяващи се в личното досие на пациента.”
В допълнение е създадена и специализирана платформа, която позволява онлайн консултация при специалист и преглед в дежурен виртуален кабинет. А всеки човек може да си създаде лично здравно досие в специално разработен сайт като алтернатива на папките в домашното чекмедже.
„Ние спазваме изискванията на европейския регламент за защита на личните данни – категорична е Красимира Масларова. – Специфичното за тези здравни досиета е че те са собственост и се управляват от самия човек. Т.е. той преценява каква информация да съхранява и с кой лекар да я сподели. Например може да записва стойностите на кръвното си налягане и захар, какви лекарства приема, през какви прегледи и интервенции е преминал.“
Според разработчиците на високотехнологични решения в сферата на телемедицината, предложенията в тази област „намаляват големия натиск върху здравната система, тъй като ограничават разходите и понижават нивата на корупция“. Но докато технологичното развитие в страната ни е на добро равнище, по отношение на държавната регулация нищо не е направено и все още нямаме закон за телемедицината.
„Има още много какво да се направи, за да се разпространят сред хората възможностите на телемедицината. Някои европейски страни вече разполагат с регламентирани здравни пакети, основаващи се на телемедицината, и това отваря голяма врата пред приемането на новите технологии и ползите от тях. Като начало, у нас може да се започне с решението вторичните прегледи да се извършват от дистанция. Това ще облекчи много специалисти и пациенти и ще гарантира по-доброто проследяване на лечението”, смята Красимира Масларова.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки: Facebook / Naicoms и личен архив
Министерският съвет одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация и България за предоставяне на доброволна вноска в подкрепа на дейността на организацията в Ивицата Газа в размер на 100 хил. евро. Финансирането ще..
За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, ще бъдат обявени и победителите във Forbes..
На 21 нември от 10:00 часа италианският майстор-готвач Даниеле Приори, заедно с 10 млади хора с интелектуални затруднения ще приготви италиански обяд в Дневен център „Светове“ на Фондация „Светът на Мария“. Приори и младежите ще сготвят по неаполска..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..