България се приближава стъпка напред към идеята да се превърне в европейски център за обучението на специалисти в областта на бедствията, авариите и катастрофите. Парламентът подкрепи изграждането на такъв център, както и училище за парамедици, с промени на първо четене в Закона за Българския червен кръст. С тях се дава възможност върху имоти публична или частна държавна собственост да се учредява безвъзмездно право на строеж в полза на БЧК.
Идеята за подобно образователно средище в страната е от преди няколко години. Лансира я президентът на Световната федерация на Червения кръст и Червения полумесец Франческо Рока, който тогава гостува на БЧК по случай 140-та годишнина на организацията.
Амбициозната задача е в България да се създаде модерен европейски център за подготовка на специалисти по бедствия, аварии и катастрофи, както и у нас да се изгради модерно училище за обучение на парамедици за нуждите не само на България, но и на цяла Европа.
Според проекта, центърът ще е с капацитет за 1200 души, като заедно с него ще бъде изграден и регионален склад за бедствена готовност. Предвижда се намерението да се реализира в партньорство между правителството на България и Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец.
Това е важна стъпка в утвърждаването на авторитета на Българския червен кръст, а и не само, изобщо на цялата ни държава, изтъкна от парламентарната трибуна депутатът от ГЕРБ Александър Ненков, който е и сред вносителите на законопроекта:
„Представете си какво чувство на гордост е, да знаем и ако светът знае, че в България ще се обучават кадри от целия свят, от цяла Европа и, че те ще получават диплома, която ще бъде предоставена от българската държава".
За да стане факт проектът, има два важни фактора, според Ненков. „Първият е финансирането, а по думите на председателя на БЧК акад. Христо Григоров, това финансиране вече е осигурено. За целта е необходимо и да се предостави на БЧК земя, която да бъде използвана за създаването на този център“, посочи депутатът.
Народните представители от опозиционната БСП също подкрепиха закона, а депутатът Георги Михайлов предупреди, че между двете четения социалистите ще следят казуса по предоставянето на терен за новия логистичен център:
"Ние ще настояваме да бъдат внимателно прецизирани юридическите текстове по отношение на възможността за ползването на собственостите, т.е. земите, върху които се определя действието на този проектозакон на Червения кръст“.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..