Още от древността нашите земи се славели с лековитите си извори, чието благотворно действие било оценено от не един римски император. А днес България се намира сред водещите страни в Европа по водоизточници с натурална минерална и изворна вода с изключително качество както за пиене, така и за лечение на множество заболявания.
Над 500 минерални извори с температура между 37 и 100 градуса, чист въздух, пленителна природа, мек климат, вкусна храна и достъпни цени – всичко това привлича чуждите туристи да изберат страната ни за почивка. За съжаление, планирането на дългоочакваната ваканция се оказва с повишена трудност през това лято заради пандемията от коронавирус, изправила туристическия бранш пред изпитание с неясни последици.
Все пак, макар и бавно, секторът започва отново да работи със задачата да мотивира местните хора да прекарат почивката си у дома. Как обаче ще се отрази липсата на чуждестранни туристи върху СПА туризма и как ще бъдат компенсирани загубите? Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, се надява чуждите пазари „да започнат постепенно да се движат”.
„СПА туризмът във вътрешността на страната е изцяло зависим не само от българския, но и от израелския пазар – продължава тя. – През лятото в курортите Девин, Хисаря, Кюстендил основно се работи с туристи от Израел, но този пазар все още не е разрешен и първите туристи ще пристигнат най-рано на 1 август. Важно е да подчертаем също, че през т.г. възрастните няма да пътуват. Според информация от туроператорите 2020 г. е изключена за превенция и рехабилитация на хора над 70 години.”
Ако израелски туристи пристигнат у нас, това ще бъдат по-скоро младежи или семейства с малки деца, които не спадат към рисковата група. Но те няма да могат да компенсират загубите в бранша.
„Хотелиерите са наясно, че през т.г. ще работят при намален капацитет – казва още Сийка Кацарова. – Изискванията са хотелската стая да бъде освободена и дезинфекцирана, както и 24 часа в нея да не се настаняват нови гости. Всички осъзнават, че ще работят на загуба и, дай Боже, да стигнат критичната нула, за да могат да се поздравят с успешен сезон.”
Без помощта на държавата и програми, насочени към туризма, редица бизнеси няма да оцелеят, категорична е Сийка Кацарова. Затова и предложените от социалното министерство мерки за подпомагане на заетостта ще бъдат особено важни, тъй като чрез тях се очаква да оцелеят редица работни места в районите, където туризмът е основен поминък. Според председателката на Съюза по балнеология СПА хотелите у нас са сигурно място за престой и пълноценна почивка, в които балнеологичните процедури и използването на съоръженията се извършват при строги правила.
„Персоналът задължително работи с маски, СПА-центровете се дезинфекцират по протокол, както и басейните – допълни тя. –Парните бани не са отворени, солните стаи и турският хамам са позволени само за индивидуално ползване, определен брой хора влизат по едно и също време в термалния басейн.Шезлонгите са разположени през метър и половина и на клиентите се препоръчва да слагат маски при определени процедури. Рестрикциите са доста, но в интерес на клиентите.”
През изминалата година България беше включена в листата на здравноосигурителните компании на немския здравноосигурителен пазар. Целта е увеличаването на германските туристиу нас за балнео и СПА туризъм. Очакваният им брой за настоящата година е около 5000, но Сийка Кацарова е скептична, че той ще бъде достигнат, макар германците да пристигат у нас най-вече през есента.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС
Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..