Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Песни за българското Черноморие“ или началото на „Златният Орфей“

Снимка: архив

През далечната 1965 г. се провежда конкурсът “Песни за българското Черноморие“. Датата е 1 август, а сцената е в легендарното Вариете на „Слънчев бряг“. По-късно конкурсът е преименуван в „Златният Орфей“ и става най-престижният международен форум за поп музика, провеждан у нас. 

В началото е Генко Генов, тогава музиколог в „Балкантурист“, който предлага да организира и проведе конкурса. Избира „Слънчев бряг“ като място, набиращо популярност сред наши и чуждестранни туристи. Като музикант, получил класическо образование, Генов добре осъзнава необходимостта от оригинални български естрадни песни (както ги наричат тогава), а подобен форум би изиграл огромна роля за каузата. Необходима е и територия, на която нашите изпълнители да „сверят часовници“ с чуждестранните си колеги, което добавя в регламента международния конкурс за изпълнители.  

Съвременниците на „златните години“ на „Златният Орфей“ разказват за големите имена от световните сцени, които са слушали на живо. Тогава улиците в цялата страна опустявали, защото концертите се излъчвали и но националната телевизия. Песните, получили награди в конкурса за творчество, се сдобиват с огромна популярност.

Тогава, през 1965 г., първата награда в първия конкурс печели „Калиакра”, в изпълнение на Мими Николова. Музиката е на младия тогава Ангел Заберски – баща. Отличени са и творбите на Петър Ступел, Атанас Бояджиев, Иван Стайков, Йосиф Цанков – личности, поставили основите на този жанр у нас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10