За рождена дата на курорта Вършец се смята 1850 година, когато вършечанинът Димитър Лучков е излекуван с помощта на минералната вода. В началото на XX век, първата баня, построена през 1910 г., се оказва тясна за прииждащите болни. Затова през 1930 г. е вдигната втора, по-голяма, изградена в античен стил. Построено е и прочутото Банско казино, което е и първото в България.
Топлият извор на Вършец е с температура на водата 36,2 градуса по Целзий, а т.нар. "хладен" извор е с температура от 32 градуса.
Заради пандемията от Covid-19 тържествата за празника на курорта, минералната вода и Балкана, бяха ограничени. На тържествена сесия на общинския съвет в петък, 7 юли, кметът инж. Иван Лазаров връчи почетни плакети на институции и общественици, допринесли за развитието на града.“Не се е скъпил Господ, когато е нареждал този край. Не са се скъпили и хората, които са го доуреждали”. Това са думи на поетесата Дора Габе, която е част от плеядата български интелектуалци, усетили магията и чара на Вършец.
Защо курортът е наричан „Българският Баден-Баден“ – научете от едноименната публикация от колекцията на Радио България.
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..