Белоградчик е малък град, разположен сред склоновете на Стара планина в Северозападна България. Известен е със своите природни чудеса и възможности за активна почивка на чист въздух. Вижте нашите 7 предложения как да прекарате незабравим уикенд в тази живописна част на българския Северозапад:
1. Разгледайте Белоградчишките скали и старата крепост – това е едно от най-емблематичните места на България. Не случайно бе номинирано в световния конкурс за избор на нови 7-те нови чудеса на природата. Скалите са увенчани от антична крепост с богата и интересна история. От наблюдателната площадка на твърдината се открива забележителна гледка към скалните образувания, наподобяващи различни фигури с имена като Хайдут Велко, Мадоната, Конникът, Монасите и други.
2. Посетете пещерата „Магура”
В близост до Белоградчик се намира пещерата „Магура“ известна със своите древни рисунки. Предполага се, че те са на възраст между 5 и 12 хиляди години. Въпросните изображения пресъздават примитивни ловни сцени, животни, растения и моменти от бита на древния човек. Сред най-любопитните рисунки по пещерните стени е Слънчевият годишен календар от късния енеолит. Пещерата „Магура” е сред най-големите в България, като дължината на откритите досега галерии е близо 2500 м.
3. Опознайте бита на торлаците
В района на Северозападна България, в т.ч. и белоградчишкия край, живее интересна общност със собствен бит и култура и с уникален диалект. Вкусните постни гозби са емблематични за местните хора! В село Стакевци край Белоградчик ще ви нагостят с торлашки „оцът“ – вид салата от суха чушка, краставици, копър, пресен чесън или с бело пръжено шльопаво – вкусна яхния с лук, сирене, брашно вода и … захар.
4. Отдайте се на винени изкушения
Белоградчик е известен винарски регион. Познавачи твърдят, че по своите почвени и климатични условия местните сортове се доближават до тези на френската област Шампан. Според тях тук, по класическа технология, се произвежда най-добро в България естествено пенливо вино. И навсякъде се предлагат дегустации за туристите.
5. Полетете с балон над Белоградчишките скали
Това е една от най-новите атракции, които се радват на голям интерес. Полетите, с продължителност около час, се осъществяват сутрин рано и представляват уникално преживяване. Балонът полита в небесата над местността Маркашница, кръстена на античната крепост изградена между скалите с чудновати силуети.
6. Обиколете с електрическо колело езерото Рабиша
От центъра на Белоградчик можете да си наемете електрически велосипед, с който бързо и лесно да стигнете до още една местна забележителност – Рабишкото езеро − може да го обиколите за по-малко от час. Намира се в подножието на пещерата „Магура“. Рабиша е безотточно, вътрешно езеро. Интересното е, че не е пресъхвало от милиони години и е все още недостатъчно изследвано. А някои го определят като „капсула на времето“ която вероятно съхранява интересна информация от древността.
7. Разгледайте пещерата „Венеца“
На 14 км. от Белоградчик се намира още едно чудо на природата – пещерата „Венеца“ − една от най-красивите подземни катедрали в България. Разположена е съвсем близо до село Орешец. До входа й се стига по черен път пеш за няколко минути.
С помощта на цветното светодиодно осветление, „Венеца“ оживява в цялото си великолепие пред погледа на посетителите й.
Почивните дни наближават, стягайте раниците!
Снимки: Венета Николова, bgtourism.bgМинистърът на туризма на Черна гора Симонида Кордич съобщи, че до края на месеца ще бъдат създадени работни групи, които ще работят по откриването на пряка самолетна линия между Подгорица и София и по комуникацията между министерствата на туризма в..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Министърът на туризма на Черна гора Симонида Кордич съобщи, че до края на месеца ще бъдат създадени работни групи, които ще работят по откриването на..