Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знамена и униформи от Руско-турската война привличат малчуганите в РИМ Кюстендил

Снимка: РИМ Кюстендил

Деца изработват въстанически знамена в детската музейна работилница в Кюстендил. Темата през август е посветена на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.), както и на Освобождението на Кюстендил от османско владичество на 29 януари 1878 г.

Поводът е Шипченската битка от 9-14 (21-26 август 1877 г.). Отбраната на прохода Шипка е един от важните моменти от хода на войната, които водят до заветното освобождение на България, казаха от музея.

Заниманията запознават децата с тънкостите при изработването на въстанически знамена, както и с техните отличителни знаци – разярения лъв и думите „Свобода или смъртъ“. Малчуганите могат да видят отблизо и пагони от руски и български опълченски униформи, показващи чина на съответните воини. Участниците имат възможност и да облекат и дрехите на героите, за да се потопят по-лесно в историческата епоха.

Работилницата очаква малките откриватели в двора на музея до 21 август, от 14.00 до 18.00 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15
Снимка: Българска православна църковна община „Свети Седмочисленици“ в Рим

Отец Иван от Рим: Българите посрещат с изключителна духовна радост светлия празник 24 май

Най-голямото честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, извън пределите на България по традиция се провежда в Рим. Всяка година в навечерието на празника във..

публикувано на 22.05.24 в 15:40

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10