Най-доброто убежище от летните жеги в района на родопския град Смолян е резерватът „Сосковчето“, който се отличава с удивителното си многообразие от флора и фауна. Но туристите идват тук най-вече заради зеленината и една от най-красивите екопътеки в България, известна като „Каньонът на водопадите“.
Маршрутът преминава през поредица от водни каскади и е обособен с дървени мостчета, стълби и беседки, които са скрити под сянката на смърчови дървета. Екопътеката пресича целия резерват „Сосковчето“, като отвежда туристите до най-съкровените му кътчета, разкривайки спиращи дъха пейзажи. Естествено, най-зрелищни са 46-те водопада на резервата. Най-внушителният е с височина над 70 м. Наречен е Орфей заради асоциацията, която се прави между стичащите се по скалата водни струйки и струните на легендарната Орфеева лира.
Направете едно лятно пътешествие в Родопите из резервата “Сосковчето“ чрез публикацията от колекцията на Радио България - ТУК.
Редактор: Венета Николова
Снимки: архив
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите. Обичаят е..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление ,..