Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Критики в Европарламента към правната система на България

Снимка: europarl.europa.eu

Сериозни критики са отправени към България на закрито заседание на мониторинговата група за върховенството на закона в Европарламента, съобщи за БНР журналистът Димитър Стоянов, който е присъствал на форума. Според Стоянов критиките са към провежданата съдебна реформа, контрола над дейността на главния прокурор и заради неяснотите около бъдещата промяна в Конституцията.

Заместник-главният прокурор Красимира Филипова съобщи, че заседанието на Групата за наблюдение на демокрацията и върховенството на закона (DRFMG) е било поискано от главният прокурор Иван Гешев в контекста на засилен политически и медиен натиск над обвинението. Акценти на срещата посветена на България са били постигнатото по делата с висок обществен и медиен интерес, съобщи пресцентърът на институцията.

По Конституция прокуратурата е единна, но не и централизирана. Единственото подчинение, което се дължи е към закона. Прокурорите не са в йерархични отношения с гл. прокурор, нито с административните си ръководители. Свободни са да вземат решения съобразно вътрешното си убеждение и те не могат да се контролират от гл. прокурор, е изтъкнала Филипова по време на разговорите.

От българска страна на срещата в Европарламента са участвали вицепремиерът по съдебната реформа и външен министър Екатерина Захариева, зам.-главният прокурор Красимира Филипова и зам.-министърът на правосъдието Десислава Ахладова, съобщи. кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новото българско правителство – край на политическия хаос или временно затишие?

България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..

публикувано на 20.01.25 в 13:10

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00