Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват празниците на изкуствата в Созопол

36-то издание на „Аполония“ продължава до 6 септември

Снимка: apollonia.bg

Макар вече да е септември и есента полека-лека започва да напомня за себе си, все още има сериозни причини да тръгнем към българското Черноморие. Времето е прекрасно, а вечерите могат да придобият вдъхновяващ завършек, ако изберем да акостираме в Созопол.

Над три десетилетия, в началото на септември, живописното градче се превръща в пристан на най-доброто от театъра, киното, литературата и музиката. Фестивалът, носещ древното име на града – Аполония, отдавна е едно от най-очакваните културни събития у нас. Високата чест да открие тазгодишната „Аполония“ получава джаз пианистът Живко Петров, чийто концерт предвещава истински празник за слуха и душата на меломаните. Концертите в амфитеатъра не са за пропускане. На сцената ще се качат Владимир Ампов – Графа, Ицо Хазарта, Любо Киров, както и супергрупата „Фондацията“ със специални гости Атанас Пенев (Б.Т.Р.), Звездомир Керемедчиев („Ахат“) и Славин Славчев. 

Още един акцент от музикалната програма е майсторският клас за млади оперни певци, воден от изявения български бас Орлин Анастасов. Талантът му е отличаван многократно, а богатият му репертоар включва повече от 40 роли, с които той спечелва имиджа си на най-търсения Вердиев бас в света. Класът продължава до 4 септември като в него се включва и известната руска пианистка и диригент Лариса Габитова. Участниците ще представят своя програма в четвъртия фестивален ден.

Както винаги досега, специално място в програмата на „Аполония“ заемат българските театър и  кино.

Юбилейният моноспектакъл „Мариус на 50“ е гвоздеят в театралния . Публиката ще се срещне с таланта на Мариус Куркински  в третата фестивална вечер.

Киноманите ще бъдат зарадвани с премиерните прожекции на филмите „Страх“ на Ивайло Христов и „Мълчание с достойнство“ на Адела Пеева, разкриващ детайли от историята на родното кино и взаимоотношенията между политическия и интелектуален елит в България. Ще бъдат показани също „Котка в стената“ на  Мина Милева и Весела Казакова, „Сестра“ на Светла Цоцоркова. Международно известният български аниматор Теодор Ушев ще бъде представен с две ленти –  „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“.

Съставил: Йоан Колев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева

В Берлин представят майстора на живописта Дечко Узунов

Тази вечер,13 юни, от 19.00 ч. директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева ще представи пред публиката в Берлин каталога "Дечко Узунов". Събитието ще се проведе в Българския културен институт (Leipziger Str. 114 – 115,..

публикувано на 13.06.24 в 16:01
Люк Леви

Люк Леви за европейските диалози и идентичност

"Каква е европейската история, която споделяме? Какви са културните характеристики и политическият дискурс, които оформят и поддържат проекта за обединена Европа в София и Париж, в Киев и във Варшава; в Рига и в Будапеща, в Белград, в Сараево и Кишинев..

публикувано на 13.06.24 в 11:35

Българска изложба за концлагера в Белене гостува във Вашингтон

Българската интерактивна изложба "Белене – смели истории от първо лице" гостува до 14 юни в Музея на жертвите на комунизма във Вашингтон. Тя е част от проекта "Истории от Белене" на фондация "Софийска платформа", осъществен с помощта на фондация..

публикувано на 12.06.24 в 11:52