Плевен е домакин на изложба с макети на обекти, част от културно-историческото наследство на Румъния и България. От 11 до 23 септември можете да разгледате 18-те умалени модела на различните сгради, всеки ден от понеделник до събота, между 9,30 и 18 часа, в сградата на Регионалния исторически музей.
Градът-домакин е представен с два макета - Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“, както и сградата на самия музей.
В експозицията присъстват още скалният манастир „Свети Димитър Басарбовски", отдалечен едва на 10 километра от град Русе, католическият храм „Свети Йосиф“ в село Бърдарски геран, Държавната търговска гимназия в Свищов и други.
От страна на Румъния, част от изложбата са макети на църквата „Свети Никола“ и на Кралския дворец в морския румънски град Констанца, както и Константиновият мост в Корабия.
Идеята за събитието се ражда в рамките на проекта „Дунав- Река с много история“, подкрепен от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Съставил: Йоан Колев
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..