По повод 30-та годишнина от българо-ирландските дипломатически отношения, Н. Пр. Майкъл Форбс − посланик на Ирландия в България откри във Видин изложба, посветена на ирландския писател Джеймс Джойс в регионалната библиотека „Михалаки Георгиев“.
Джеймс Джойс е известен в България и по света със своя новаторски роман „Одисей“.
Изложбата съдържа 22 панела със снимки и текст на английски и на български език за живота, пътуванията и творчеството на Джойс. При откриването на изложбата бяха показани и два филма за Блумсдей.
„Одисей“ води началото на традицията Блумсдей, когато любителите на романа се събират, за да отпразнуват един ден от живота на Леополд Блум - главният герой в „Одисей“.
16 юни сред четящите хора по света е известен като Блумсдей. Това е денят, в който се развива действието в романа "Одисей", датата, на която Леополд Блум броди из Дъблин и среща реални и измислени хора.
За първи път Блумсдей е отбелязан в Дъблин през 1954 г. Поетът Патрик Кавана и комикът Флан О' Брайън тръгват по стъпките на Леополд Блум с приятели, като остават много повече в кръчмите от героя в измислената му одисея.
Оттогава всяка година почитатели на Джойс се обличат в костюми от епохата на „Одисей“ се събират на места, описани в книгата.
Тази година заради пандемията не бяха организирани шествия на 16 юни. Празникът беше отбелязан с виртуални четения на прочутия роман, както в Ирландия, така и в България, където по идея на Н. Пр. Майкъл Форбс от 4 години Блумсдей също се отбелязва.
Изложбата във Видин отвори врати на 11 септември, в 11:00 часа, в регионална библиотека „Михалаки Георгиев“ и ще остане там до края на месец септември.
Снимките са предоставени от посолство на Ирландия в България
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя..