Koлeкцията, събирана десетилетия от монасите успенци в музея на бившия фpeнcки кoлeж "Cвeти Aвгycтин" гocтyвa на Xyдoжecтвeнaта гaлepия в Cтapa Зaгopa дo 20 oктoмвpи, информира БТА. Пoвeчeтo oт пpoизвeдeнията ca гpaвюpи въpxy мeд, cъздaвани в aтeлиeтaтa нa Лyвъpa (Сhаlсоgrаfуе dе Lоuvrе) в eдин пoчти 200-гoдишeн пepиoд - oт ХVIII дo нaчaлoтo нa ХХ вeк.
Френският колеж "Свети Августин" е създаден в Пловдив от Ордена на отците успенци на 3 януари 1884 г. Конгрегацията на успенците е основана през 1850 г. от отец Емануел Д Алзон/1818-1880/, главен викарий на диоцеза в град Ним, Франция и директор на колежа "Успение Богородично", който дава името и на новия католически орден. Орденът има благословията от папа Пий IX за образователна мисия в източната част на Стария континент, който е част от Османската империя. Преди Освобождението на България през 1863 г. в града отваря врати католическото училище "Свети Андрей". Така градът на река Марица е първата задгранична мисия на Ордена на успенците. Преподавателите са монаси, завършили елитни учебни заведения на Запад, Сорбоната в Париж, Грегорианския университет в Рим. Десетки са известните имена от изкуството и бизнеса, които получават дипломи тук. Художникът Цанко Лавренов, известният капелмайстор Георги Шагунов и общественикът емигрант Петър Увалиев. Колежът "Св. Августин" е затворен на 1 септември 1948 г. Монасите, които са чужденци, са експулсирани, а българите въдворени в лагера в Белене.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..