Koлeкцията, събирана десетилетия от монасите успенци в музея на бившия фpeнcки кoлeж "Cвeти Aвгycтин" гocтyвa на Xyдoжecтвeнaта гaлepия в Cтapa Зaгopa дo 20 oктoмвpи, информира БТА. Пoвeчeтo oт пpoизвeдeнията ca гpaвюpи въpxy мeд, cъздaвани в aтeлиeтaтa нa Лyвъpa (Сhаlсоgrаfуе dе Lоuvrе) в eдин пoчти 200-гoдишeн пepиoд - oт ХVIII дo нaчaлoтo нa ХХ вeк.
Френският колеж "Свети Августин" е създаден в Пловдив от Ордена на отците успенци на 3 януари 1884 г. Конгрегацията на успенците е основана през 1850 г. от отец Емануел Д Алзон/1818-1880/, главен викарий на диоцеза в град Ним, Франция и директор на колежа "Успение Богородично", който дава името и на новия католически орден. Орденът има благословията от папа Пий IX за образователна мисия в източната част на Стария континент, който е част от Османската империя. Преди Освобождението на България през 1863 г. в града отваря врати католическото училище "Свети Андрей". Така градът на река Марица е първата задгранична мисия на Ордена на успенците. Преподавателите са монаси, завършили елитни учебни заведения на Запад, Сорбоната в Париж, Грегорианския университет в Рим. Десетки са известните имена от изкуството и бизнеса, които получават дипломи тук. Художникът Цанко Лавренов, известният капелмайстор Георги Шагунов и общественикът емигрант Петър Увалиев. Колежът "Св. Августин" е затворен на 1 септември 1948 г. Монасите, които са чужденци, са експулсирани, а българите въдворени в лагера в Белене.
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..