Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агенти по безопасно летищно преживяване – вече и у нас

Снимка: Facebook /Varna Airport

Във времена на ковид пандемия полетите с кацане на международни летища са стресиращо преживяване. Но страхът от неизвестното и несигурността определено не са пречка за мнозина да стегнат багажа и да поемат към мечтаната дестинация. А ако това е българското Черноморие – няма основание за тревоги. Защото на летище Варна или Бургас ще бъдете посрещнати лично от специални ковид асистенти.

Наричат ги още агенти по безопасно летищно преживяване /Safe Airport Journey Agent/. Тези служители имат грижата да сведат до минимум усещането ви за уязвимост и дезориентация от постоянно променящите се ограничения и противоепидемични мерки. По какъв начин? Като ви осигурят бързо и безопасно преминаване през гишетата и през общите пространства на Терминала, съобразно маркерите за дистанция и предписанията за сигурност край багажните ленти. Но не само.

„Нашите ковид агенти са лесно разпознаваеми. Те носят специални оранжеви жилетки с отразителен надпис “Respect your health“ /уважавай здравето си/ и владеят английски и руски език. Пътниците постоянно се обръщат към тях за съдействие“ – твърди Мартин Димитров – началник отдел „Терминален мениджмънт“ на летище Варна.

„Ние почерпихме опит от един успешен експеримент на летище Франкфурт, където служители, назначени на тази позиция, помагат на пътуващите, независимо дали са в посока пристигане или заминаване. Тези  хора играят ролята на „доброто ченге“, което любезно, но непреклонно насочва вниманието към спазване на правилата и мерките за сигурност. В случая е важен човешкият контакт „очи в очи“ със летищния служител, това носи допълнителна нотка на успокоение, особено в салон „Пристигане“. Такива двама колеги има и на летище Бургас. Така че и там пътниците могат да бъдат спокойни.“

Ковид агентите присъстват не само като „сигнална лампа“, за да подсещат. Те са там, за да следят и да въдворяват ред сред по-недисциплинираните. Но глобени до момента няма, уверява ни Мартин Димитров.

„Не всеки е склонен във всеки един момент да носи маска или да тича веднага да си мие ръцете в тоалетната или към станцията за дезинфекция. Така че едно напомняне е съвсем удачно. Това важи особено в зоните на Терминала, там където се чака на опашка и самото обслужване предполага струпването на повече от 3 или 4 човека на едно място. Засега летището ни се обслужва от двама ковид агенти, които работят на гъвкави смени. Основно с тях обхващаме струпвания на два и повече полета в рамките на 60 минути.“

От началото летния туристически сезон, ковид агентите на Терминал Варна са посрещнали и изпратили пътници на над 350 полета. Много често хората се обръщат към тях с всякакви въпроси, свързани с летищното обслужване, включително и с пътуването им из България. „Тези служители са малко като информационни агенти в салоните“ – казва Мартин Димитров, и добавя:

„За зимата летище Варна остава с 16 редовни линии. Ние предвиждаме увеличение на трафика през зимния сезон. Затова поощряваме хората да летят. Те могат да бъдат спокойни, че има добри мерки на летищата във Варна и Бургас и че големите авиокомпании спазват високи хигиенни стандарти.“

Снимки: Facebook - Varna Airport, varna-airport.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България предлага на Qatar Airways да пусне чартърни полети Варна-Доха

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...

обновено на 07.11.24 в 13:12

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05