Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ловци на пернати“ в България

Розови пеликани в Атанасовскотo езеро
Снимка: Петър Дилчев

Дойде ли есен, влажните зони и реките ни се изпълват с креслива глъч на хиляди птичи ята. Това е прелетният сезон, когато птиците се готвят да мигрират към зимните си леговища. В България са регистрирани над 400 вида, 26 от тях са застрашени в световен мащаб. И още: над 90 са орнитологично важните места у нас. Значителна част са разположени на Черноморското ни крайбрежие, над което минава Виа Понтика – една от главните въздушни магистрали на птиците от Европа към Африка. В Източните Родопи пък са установени близо 70% от цялото ни птиче богатство. Нищо чудно, че страната ни привлича любители орнитолози от цяла Европа и от САЩ.

Резерват „Сребърна“Тези хора са любознателни, образовани и … платежоспособни. Те пристигат в България с една единствена цел – да наблюдават някой предварително набелязан от тях пернат вид. „Въоръжени“ с бинокли и фотоапарати, ентусиастите посещават най-затънтените кътчета на българската природата, за да видят, макар и отдалече някой креслив орел или ято червеногуши гъски. „Обикновено тези специализирани турове продължават между 7 и 14 дни и включват някои от най-интересните местообитания на птици у нас.“ – разказва туроператорът Петър Дилчев.

Но кои са най-търсените пернати видове от орнитолози и фотографи?

„Примерно в Източните Родопи може да се наблюдават 3 от 4-те вида лешояди в Европа – египетския, черния  и белоглавия. По Черноморието пък най-многобройни са водолюбивите птици, като особено атрактивни са розовият и къдроглавият пеликан. През есента в тези зони могат да се наблюдава прелета на над 100 вида птици по Виа Понтика. Говорим за щъркели, пеликани, за грабливи птици. Голям интерес има и към биосферен резерват „Сребърна“, където гнездят 221 пернати.“

Обикновено есенният прелет на птиците обхваща месеците септември и октомври. Тогава над 80 % от европейската популация на белия щъркел и на малкия креслив орел преминава през нашата територия. През този сезон туристите пристигат, за да наблюдават черните щъркели, осояди,  мишелови и пр. Но глобалната промяна на климата си казва думата:

Бели щъркели (Ciconia ciconia)„По време на цялата миграция има места, които птиците използват за нощуване и за почивка. Дуранклашкото езеро е едно от тях – твърди Петър. През зимата там гнезди и червеногушата гъска, идвайки от тундрата. Допреди няколко години имаше възможност да се  наблюдават над 80-90 % от световната популация на този уникален пернат вид.

Но за съжаление, климатичните промени, които наблюдаваме в цял свят, промениха и поведението на дивите животни. В последните няколко години наблюдаваме затопляне на зимите. Птиците вече имат възможност да намират храна и в други, по-северни зони. Затова част от тях вече не зимуват само в България, а избират и други страни. Така че всяка зима при нас е различно. Това важи и за Дуранкулашкото езеро. Там хилядите червеногуши гъски, които в миналото изпълваха небето, намаляват с всяка изминала година.“

Снимки: Петър Дилчев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Когато небцето пътешества във времето – кулинарните турове все по-популярни сред младите у нас

Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..

публикувано на 16.08.24 в 09:25

Гл. ас. Радослав Йорданов: Няма как да опознаеш Дунава, ако не се "гмурнеш" в него

Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...

публикувано на 14.08.24 в 09:45

Възстановен е мостът на Кольо Фичето в град Бяла

След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи.  Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..

публикувано на 11.08.24 в 09:10