Фестивалът Piano Extravaganza е едно от най-изисканите музикални събития в столицата. Програмирането на предстоящото десето издание претърпя известни промени, но в настоящата ситуация това е неизбежно. Поради нестабилната обстановка, организаторите са решили да не провеждат традиционния Ден на отворените врати, за да предотвратят струпване на хора.
Концертите са осем, два от тях са камерни. Общото между тях е участието на пианиста Людмил Ангелов, артистичен директор на събитието.
На 2 октомври, когато е откриването, публиката ще има възможност да чуе вокалния цикъл „Любовта на поета“ от Шуман - едно от знаковите произведения не само в творчеството на композитора, но и за цялата епоха на Романтизма като творческо направление. Вокалната партия ще изпълни тенорът Бюлент Бездюз от Турция – един от тримата чуждестранни участници. Камерен концерт ще има и на 4 октомври, когато известният наш цигулар Минчо Минчев и Людмил Ангелов за пръв път ще свирят заедно. Предвиден е и клавирен рецитал на руския пианист Сергей Редкин (14.10). Една от идеите на фестивала е подкрепата на новото поколение изпълнители. Тази година представител на младите таланти е Мария-Десислава Стойчева (13.11).
Още при създаването на фестивала беше заявена една от основните му задачи – популяризиране на клавирни произведения с висока художествена стойност от композитори, които не са придобили популярност или са останали в сянката на вече утвърдени имена. Подобен пример е творчеството на проф. Андрей Стоянов (брат на композитора Веселин Стоянов), известен преди всичко със своя огромен принос в клавирната педагогика у нас. Малко известни негови клавирни творби ще изпълни проф. Ростислав Йовчев (10.11).
Продължава и програмната линия, наречена „Приемственост“, в която Piano Extravaganza представя учители и ученици, утвърждавайки незаменимата връзка между тях. Предвидени са три концерта – на известната българска педагожка и пианистка Рада Чомакова (6.10), на проф. Антонио ди Кристофано (21.11), който пристига от Италия и на техни ученици (9.10).
Концертите са в Софийската градска галерия, камерна зала „България“ и НМА „Панчо Владигеров“.
Снимки: piano-extravaganza.com, личен архив, Facebook /Антонио ди Кристофано
"Къде е моето "у дома"?" е въпрос, чийто отговор изглежда логичен: "Там, където съм се родил". Но животът на всеки от нас може да ни накара да се почувстваме еднакво у дома в различни точки на света. Такъв е и пътят на пианиста Милен Киров, който вече..
Петко Славов е комплексен творец – в сферата на музиката го познаваме като автор на песни и изпълнител (певец, басист и китарист) в самостоятелните му проекти и в групите Airbag, Терпентина и бенда на шоуто "Нощни птици“ по БНТ. Създател е на..
С апломб разпространяваме в социалните си профили гръмки "новини" за седемте огромни маслени портрета на български оперни певци в Ла Скала или за първата българка концертмайстор на новогодишен концерт на Виенската филхармония . Ала понякога..
"Къде е моето "у дома"?" е въпрос, чийто отговор изглежда логичен: "Там, където съм се родил". Но животът на всеки от нас може да ни накара да се..
Петко Славов е комплексен творец – в сферата на музиката го познаваме като автор на песни и изпълнител (певец, басист и китарист) в самостоятелните му..