Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Резолюцията на ЕП - свежа струя за протестиращите и кошмар за властта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България ще бъде във фокуса на вниманието на Европейския парламент (ЕП) в понеделник, когато ще се види дали резолюцията, гласувана на 1 октомври в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, ще получи зелена светлина и в пленарната зала. Формулировките в становището са свежа струя за протестиращите и кошмар за управляващите.

Заключения от типа на „значителното влошаване на спазването на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите“, "необходимостта българското правителство да гарантира по-строг контрол върху начина, по който се изразходват средствата на ЕС, и незабавно да отговори на опасенията, че парите на данъкоплатците се използват за нарастване на богатството на лица, свързани с управляващата партия", няма как да зарадват премиера Бойко Борисов и неговия кабинет. 

На този етап обаче резолюцията премина само с 5 гласа. Справка на вота показва, че тя беше подкрепена от членовете на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, от либералите в "Обнови Европа", от групата на Зелените-Европейски свободен алианс и от крайната левица. Срещу нея гласуваха евродепутатите от Европейската народна партия, партията на консерваторите и реформистите и "Идентичност и демокрация". Анализът на силите показва, че подкрепящите документа са 351 срещу 324 негови противници, тоест, гласовете в нейна полза са само 27. Има обаче 29 необвързани, които не е ясно как ще гласуват. Съществуват и въпросителни около това дали евродепутатите от политическите сили, подкрепящи документа, ще спазят строго партийната дисциплина в пленарната зала и няма да послушат указания на страните си.

Вероятно премиерът Бойко Борисов се среща не само с председателя на ЕНП Доналд Туск, но и с други свои колеги като, например,  Виктор Орбан,  с когото неведнъж е демонстрирал близки отношения. Проведените срещи на приятелите на кохезията вероятно са сближили не само позиции по кохезионния фонд, а и по други въпроси. И сигурно са изградили други връзки, които на този етап остават затворени между тях. Не е ясно кой на кого какво е обещавал в европейския алъш-вериш, който се прави далеч от камерите, микрофоните и изобщо от хорските очи. 

Това, което Фейсбук профила на председателя на ЕНП Доналд Туск ни показва след срещата му с Бойко Борисов, е на практика повторение на констатациите в доклада за България по хоризонталния механизъм и то в най-критичната негова част с уточнението, че това са висши ценности за партията. Същевременно следващите думи "И демокрацията в България ще има последната си дума на изборите" показват острото несъгласие на Туск с опитите правителството да бъде свалено преждевременно. 

Какви совалки се водят през уикенда и може би ще се водят до последно преди заседанието в пленарна зала в понеделник следобед, можем само да гадаем. Както и кой какво ще размества и допълва в приетите от комисията по граждански свободи формулировки и препоръки.

Ясно е едно - едната страна, която представлява протестиращите, няма да отстъпи. Нещо повече – един от членовете на "Отровното трио" Велислав Минеков,  ще бъде пред Европейския парламент в Брюксел малко преди началото на дебатите. По същото време със сигурност в сградата ще гъмжи от совалки по вече приетия документ от комисията. Вероятно ще се предлагат промени и допълнения по отделните точки, ще има "прието" и "отхвърлено" в изобилие по поправките и не е изключено накрая да се окаже, че резолюцията далеч няма да има вида, в който влезе в пленарна зала.

Изправени сме пред ситуация, в която едната страна няма намерение да се отказва от оставката на правителството, а другата няма никакво намерение да я подава. По естествен начин тази битка се пренесе и в Брюксел. Досега тя се изразяваше в рехави протести около Съвета, когато европейските лидери се събираха на заседания, но вече навлиза в друг етап и той се нарича Европейски парламент. Вкарана там от силите, които поддържат протестите и в опит да бъде парирана или най-малко променена от подкрепящите кабинета, й предстои път, който ще ни направи зрители, ако не на интересни времена, то поне на интересни моменти в понеделник, когато ще бъдат дебатите и в четвъртък, когато ще се гласува резолюцията. 

Снимки: БГНЕС, Twitter /Бойко Борисов  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 8 юли 2024 г.

В „България днес“ на 8 юли говорим за еволюцията и кризите в IT сектора и как това се отразява на възможностите за работа в сферата на високите технологии. Разговаряме за академичното изучаване на български език в Албания с доц. Раки Бело, преподавател в..

публикувано на 08.07.24 в 19:00
Златомир Дьовленски

В Пловдив арестуваха председателя на НД "Русофили“

Златомир Дьовленски, председател на Национално движение "Русофили" - Пловдив е бил задържан от ДАНС днес преди обед в централата на градската организация на БСП, съобщи БНТ. Информацията е потвърдена от Иван Петков, депутат и секретар на парламентарната..

публикувано на 08.07.24 в 15:23
Снимка: Facebook / Празник на пеперудите

Празникът на пеперудите в Полска Скакавица събра любителите на дивата природа

Край водопада на с. Полска Скакавица, Кюстендилско, любителите на пеперудите и дивата природа се събраха на "Празник на пеперудите", за да наблюдават един от най-красивите природни феномени по река Струма. Водопадът е висок около 50 метра и се нарежда..

публикувано на 07.07.24 в 10:05