Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млад учен от Йейл получи наградата „Джон Атанасов“ за 2020

| обновено на 05.10.20 в 17:26
Снимка: БГНЕС

Д-р Златко Минев е новият носител на наградата „Джон Атанасов“, връчвана от президента Румен Радев. Отличието носи името на световноизвестния изобретател от български произход Джон Атанасов - създател на първия цифров компютър с регенеративна памет и се връчва на млади български учени в областта на компютърните науки за постижения в световен мащаб.

Като аспирант в Йейл Минев е предложил и осъществил експеримент, с който решава 100-годишен спор между Нилс Бор, Ервин Шрьодингер и Алберт Айнщайн. Благодарение на пробива бъдещите квантови компютри ще решават задачи, които класическите компютри не могат, дори и да им се дадат милиони години, се казва в мотивите за наградата.

За трета поредна година президентът Румен Радев връчва отличията на лауреатите на президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“. Те се присъждат на млади български учени, в пет категории – персонални и екипни награди и грамоти за постигнати високи резултати и значим принос в областта на компютърните науки, включително криптология, компютърна лингвистика, роботика, квантови технологии и др.

Румен Радев връчи отличията на лауреатите на президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ за 2020 година
Румен Радев връчи отличията на лауреатите на президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ за 2020 година

Отличието „Джон Атанасов“ се връчва от 2003 г. насам на български граждани, на възраст до 35 години, независимо дали развиват своята научна и изследователска дейност в България или в чужбина.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Алфред Фосколо описа необикновената си съдба в книга

Преди малко повече от 80 години, през 1942 г., в София се ражда едно момче – плод на любовта между българка и французин. Родителите му се запознават във Франция, но през 1939 г. се връщат в България. Втората световна война ги заварва тук, а бащата..

публикувано на 06.03.25 в 08:05

Д-р Мая Падешка - мисията да въведеш италианците в българския език и култура

Д-р Мая Падешка е един от университетските преподаватели, работещи извън пределите на България и посветили живота си на каузата да разпространяват българската култура и език. Тези, за които дори носталгията е стимул да следват с още по-голям..

публикувано на 02.03.25 в 09:05

Александър Акоста Осорио за изкуството да си expat в България

В началото, когато за първи път пристига в България Александър Акоста Осорио се почувствал изолиран и леко объркан заради езиковата бариера и културния сблъсък. "По това време тук нямаше такава голяма чуждестранна общност и май бях единственият..

публикувано на 21.02.25 в 11:35