Десетки светилища от зората на човечеството са разпръснати в най-затънтените кътчета на Родопите. За тях обаче се знае твърде малко. Причината – те са притихнали сред камънаци и храсталаци, далеч от туристическите маршрути и хорското любопитство, а немалка част дори не са проучени от археолозите. Затова пък местните хора са запознати с тези хилядолетни структури и ги възпяват в своя фолклор и легенди. Така се ражда инициативата за популяризиране на тайните тракийски светилища в района на Велинград.
Идеята е на двама млади велинградчани – брат и сестра. Мария и Петър не са историци по професия, но ентусиазмът и любопитството ги отвеждат до най-недостъпните места на планината, където попадат на уникални находки. „Започнахме да издирваме информация за тези обекти от местните хора, консултирахме се с археолози и стигнахме до извода, че това богатство не трябва да остава скрито от останалия свят!“ – казва Мария Маркова. Според нея в района на Велинград има 68 древни структури. Повечето от тях са неизвестни на науката.
„Това са предимно тракийски скални светилища. Говорим за период от преди 3500 – 4000 години. В тях има запазени обредни ями, шарапани, долмени, пещери – утроби – разказва Мария. Попадаме на зидове със суха зидария, характерна за този период , както и на огромно количество керамика. Всичко това е дело на човешка ръка преди хиляди години. В последния месец самите ние случайно се натъкнахме на 3 неизследвани структури.
Значителна част от тези обекти са terra incognita за официалната наука. Това обаче им придава още по-мистичен ореол.
В очакване да бъдат открити и проучени, притаените в сърцето на планината структури, възпламеняват въображението не само на учени, но и на приключенци. Тръпката да се почувстват откриватели на един изгубен свят ги отвежда в района на Велинград, а там ги очакват Мария и Петър.
„Ние правим исторически сафарита по пътя на траките – разказва Мария. Организираме превоз, осигуряваме гид, който ги придружава до дадено светилище. Там, на място, им разказваме абсолютно всичко, което знаем за обекта. Идват най-вече млади хора - те са изключително добре осведомени за историята ни. Освен това се интересуват от енергията на тези места, тъй като местните до ден днешен ходят и се лекуват там.
Голяма част от хората, които се интересуват от маршрутите са българи, живеещи в чужбина. Само за миналата година успяхме да докараме сънародници, живеещи в 15 -16 държави. Тези хора се завръщат всяка година с една единствена цел - да покажат на децата си хилядолетната история на България “.
Снимки: Мария Маркова
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..