До края на месеца ще започнат четири нови процедури в подкрепа на българските фирми, съобщи заместник министърът на икономиката Яна Топалова в рамките на онлайн форум посветен на финансовите мерки в подкрепа на бизнеса в условията на Covid-19. Очаква се компаниите да получат безвъзмездна помощ в размер на 200 млн. лв. по оперативната програма “Иновации и конкурентноспособност” (ОПИК).
От част от сумата ще се облагодетелстват т.нар. големи-малки компании с оборот над 500 хил. лв. за преодоляването на икономическите последствия от пандемията. За тези фирми ще бъдат заделени 78 млн. лв., с които ще се осигури ликвидността, оборотните средства и покриването на фирмени разходи.
Втората процедура "Адаптиране на дейността на малките и средните предприятия в контекста на COVID-19" също има бюджет от 78 млн. лв. Този път средствата ще бъдат предназначени за реорганизирането и създаването на безопасни условия на труд.
"Вече подписахме договорите с министерствата на транспорта и на туризма, които ще бъдат директни бенефициенти за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ по ОПИК”, каза зам.министърът. Договорите се отнасят до процедури в подкрепа на малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози, с бюджет от 30 млн. лв, както и до процедура за подкрепа на туроператори и туристически агенти с бюджет от 10 млн. лева.
По процедурата "Подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия" е решено да се “наддоговорят” други 68 млн. лв, каза още Яна Топалова. “Това означава, че вече одобрените компании ще получат средства, с които инвестират в машини и оборудване с цел увеличаване на производството”, обясни тя.
Вече е приключил прегледът на всичките близо 27 хил. проектни предложения по процедурата за подкрепа на микро- и малки предприятия и до края на седмицата ще бъдат изплатени 173 млн. Лв. към над 21 хил. компании, стана ясно от думите на зам.-министъра. Тя информира също, че е започнала оценката и на процедурата за подкрепа на средни предприятия, която се очаква да приключи до средата на ноември.
Освен чрез грантови схеми, мерките за подпомагане на бизнеса включват и възможности за кредити при облекчени условия с помощта на Българска банка за развитие. През банката по антикризисните мерки до момента в икономиката са инвестирани над 140 млн. лв. – от тях кредити за над 60 млн. лв. са отпуснати на фирми по "Програмата за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на микро-,малки и средни предприятия".
Яна Топалова изтъкна още възможностите чрез Фонда на фондовете, както и чрез Българската агенция за експортно застраховане, която дава възможност на фирмите да работят при условия на отложено плащане, осигурявайки застрахователно покритие.
Снимки: opic.bg, БГНЕС
В брой 34 на предаването ни слушайте: Приоритети пред Изпълнителната агенция за българите в чужбина през 2025 г. – интервю на Йоан Колев с Райна Манджукова, изпълнителен директор на ИАБЧ; Какво не знаем за митрополит Климент (Васил Друмев) –..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от 2027 г., благодарение на проекта Neptun Deep, страната ще удвои производството си. Това съобщи..
Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..