Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без PCR след карантина и засилен контрол на мерките срещу Covid-19 у нас

Доц. Ангел Кунчев: Доказа се, че при спазването на всички мерки, училищата са безопасно място

Снимка: БГНЕС

Няма да се затягат мерките срещу Covid-19 в България, но ще бъде засилен контролът по спазването им. Това стана ясно след седмичния брифинг на Националния оперативен щаб (НОЩ).

„Българските граждани да бъдат абсолютно спокойни, защото не се налага затягане на мерките срещу Covid-19“, заяви  министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов и допълни, че „единствено, което ще продължим да правим, е да осъществяваме контрол“.

Той уточни, че няма значително увеличаване на пациентите с Covid-19 в болниците, въпреки че се увеличават заразените с болестта медицински лица. Заетостта на леглата в интензивните отделения към настоящия момент е 5%, а тази в специализираните отделения на болниците възлиза на 14 на сто.

Отпада провеждането на PCR тест след 14-дневна карантина, обяви още министър Ангелов. Той обоснова  новото правило с факта, че две седмици след заразяването, вирусът отслабва товара си в човешкия организъм, което изключва опасността болният да разпространява зараза. PCR тестове след карантината ще продължат да се правят обаче на хора с придружаващи заболявания, поясни директорът на столичната Регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев.

Имаме ниски нива на заболеваемост по отношение на децата в училища, категоричен бе здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той уточни, че 3 на всеки 1000 училищни паралелки в България са под карантина.

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев допълни, че въпреки страха в началото на учебната година, се доказа, че при спазване на всички мерки, училищата могат да бъдат едно безопасно място. В момента засегнатите учебни заведения са под 1%.



Според доцент Кунчев, въпреки значително нарасналия брой на заразените с
Covid-19, България запазва мястото си като заболеваемост и смъртност, на фона на значителен ръст на случаите в цяла Европа. „Ръстът на заболеваемостта в Европейския съюз през последните две седмици е +23%, който е абсолютно равен на ръста в България. Това поставя страната ни в сравнително благоприятно положение, тъй като запазваме средни нива на заболеваемост за Европа, обясни още доц. Кунчев.

Редактор: Йоан Колев
Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борис Руге в Хърватия , 30.10.24 г.

По съседски: Събития с балкански адрес

Спорове в Хърватия около изпращането на военни в мисията на НАТО в подкрепа на Украйна Заместник генералният секретар на НАТО Борис Руге посети Хърватия, за да обясни на местните депутати за мисията на Алианса в подкрепа на Украйна,..

публикувано на 01.11.24 в 10:15

160 години от основаването на конезавода "Кабиюк"

Шуменското село Коньовец отбелязва 160 години от основаването на най-стария конезавод в България. Честванията в стопанството започват на 1 ноември, където представители на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд "Земеделие" ще..

публикувано на 01.11.24 в 07:05
Есенен пейзаж

Денят на народните будители ще е слънчев

В петък, 1 ноември, сутринта на места в котловините и низините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са от 5° до 10°, в София – 6°. През деня ще е слънчево с разкъсана облачност. Максималните температури ще достигат 17° –  22°, в..

публикувано на 31.10.24 в 19:45