Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кичка Христова: „Музиката е истинско спасение в тези трудни времена“

Снимка: kichkahristova.com

През тази година народната певица Кичка Христова отбелязва няколко важни събития. Сред тях е 20-годишнината на фолклорната формация „Галатея“ към Народно читалище „Васил Левски – 1927 г.“ в квартал Галата на Варна. А също и 40-годишнината на народен хор „Неранза“ към Народно читалище „Елин Пелин – 1977 г.” в морската ни столица. Създател и ръководител и на двата състава, тя се чувства удовлетворена от работата си и постигнатите успехи.

„Празнувахме с концерти на открито. Всички – и солисти, и хористи имаха възможност да пеят от сърце и душа“ – споделя г-жа Христова. В момента тя подготвя и заснемането на видео клипове на пет песни от репертоара си. Аудио записите на три от тези песни са в съпровод на ОНМ на БНР. Кичка Христова се вълнува и за предстоящия концерт на Детска студия „Неранза“ (към едноименната хорова формация). В партньорство със сдружение „Знам, мога, творя“, възпитаниците на Кичка Христова участват в проект, свързан с екологията и правилното отношение на децата към проблема със замърсяването на околната среда. На 12 октомври е заключителното събитие от проекта, а детските гласове на „Неранза“ ще направят празника още по-цветен. „В тези трудни месеци много разсъждавах върху истинските стойности в живота. Давам си сметка - казва още Кичка Христова, че музиката и работата с хора, които я обичат, е спасение. Истинско спасение от куп ненужни и фалшиви неща в битието ни.“

Семейството е в основата на всяко творческо вдъхновение, сподели преди време народната певица пред Радио България. Чуйте интервюто и изпълнения на Кичка Христова в публикацията за певицата, озаглавена Кичка Христова: “Искам песните ми да достигнат всяко сърце, което бие в ритъма на българския фолклор“.

Автор: Албена Безовска


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50