През тази година народната певица Кичка Христова отбелязва няколко важни събития. Сред тях е 20-годишнината на фолклорната формация „Галатея“ към Народно читалище „Васил Левски – 1927 г.“ в квартал Галата на Варна. А също и 40-годишнината на народен хор „Неранза“ към Народно читалище „Елин Пелин – 1977 г.” в морската ни столица. Създател и ръководител и на двата състава, тя се чувства удовлетворена от работата си и постигнатите успехи.
„Празнувахме с концерти на открито. Всички – и солисти, и хористи имаха възможност да пеят от сърце и душа“ – споделя г-жа Христова. В момента тя подготвя и заснемането на видео клипове на пет песни от репертоара си. Аудио записите на три от тези песни са в съпровод на ОНМ на БНР. Кичка Христова се вълнува и за предстоящия концерт на Детска студия „Неранза“ (към едноименната хорова формация). В партньорство със сдружение „Знам, мога, творя“, възпитаниците на Кичка Христова участват в проект, свързан с екологията и правилното отношение на децата към проблема със замърсяването на околната среда. На 12 октомври е заключителното събитие от проекта, а детските гласове на „Неранза“ ще направят празника още по-цветен. „В тези трудни месеци много разсъждавах върху истинските стойности в живота. Давам си сметка - казва още Кичка Христова, че музиката и работата с хора, които я обичат, е спасение. Истинско спасение от куп ненужни и фалшиви неща в битието ни.“
Семейството е в основата на всяко творческо вдъхновение, сподели преди време народната певица пред Радио България. Чуйте интервюто и изпълнения на Кичка Христова в публикацията за певицата, озаглавена Кичка Христова: “Искам песните ми да достигнат всяко сърце, което бие в ритъма на българския фолклор“.
Автор: Албена Безовска
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...