Открита наскоро, постоянната изложба от керамични произведения на Иван Кънчев носи заглавието „Човече, къде си? (Нощни видения)“. За своите творби художникът е избрал малко необичайно, но сравнително комуникативно място – пространство във фабрика за мебели в София. „В извънредната ситуация, в която живеем, все повече възможности за изява биват отменени. Със собственика на фабриката решихме, че моите керамични произведения ще намерят своята публика сред хората, които посещават офиса му“ – така авторът мотивира избора на пространство за работите си.
Иван Кънчев е известен творец в областта на художествената керамика, с десетки участия в самостоятелни и общи изложби. В края на миналата година той представи и книгата „Творците говорят“, посветена на българската скулптура във всичките ѝ проявления. Колкото до проекта „Човече, къде си?”, художникът споделя:
„Той засяга актуални проблеми на настоящето битие. Всичко е фрагментирано в екологичен, социален и политически план. Земята е „нащърбена”. Човекът е малък и гол, объркан и беззащитен, представен с разперени ръце и разкрачени нозе – в поетично-художествено разпятие. Той е обект-субект, център и периферия, смисъл и път.
Човекът бяга, търси да открие своите устои. Човешката му същност е разклатена. Въвлечен е в мозайката на нестихващите проблеми, неистово се стреми към щастие в лабиринта на живота. Но дали той е в състояние да се опомни и да намери себе си? Дали ще открие щастието в тази посока на търсене?”
Изложбата е представена в края на септември в едно от най-престижните европейски специализирани списания за керамика Ceramics Now Magazine от Васи Хирдо, основател и главен редактор на изданието, базирано в Румъния. Според текста на публикацията този проект е своеобразен зов за завръщане към естествения живот, за търсене и устояване на същностното в изкуството, зов за излизане от душевната смърт и зов за себе-осъществяване чрез себе-изразяване.
Проектът „Човече, къде си?” сродява скулптурата с функционалния съд, чрез мозаечна техника. Така търси универсалност, като същевременно запазва националните традиции, пише още изданието.
Съставил: Албена Безовска
Снимки: Личен архив на Иван Кънчев
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Той е художник, но и философ. Обича да разказва истории в цветове, но и да слуша такива в мелодии. Той е Румен Статков и само преди дни, на 17 октомври, представи най-новата си изложба озаглавена "Танц" в галерия "Нирвана" в София. "Това са картини,..
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..